Jak agentuře Mediafax řekl operační důstojník jihočeských hasičů, k zásahům vyjížděli hlavně večer. „Po půlnoci byl relativní klid, čerpali jsme vodu z událostí nahlášených večer a byla to po těch dvou dramatických nocí první trochu klidnější,“ uvedl operační.

Hasiči vypracovávali statistiku zásahů za pondělní den a večer. „Celkem jsme měli 66 zásahů, z kterých 26 bylo na Českobudějovicku a 16 na Strakonicku. Šlo hlavně o čerpání vody a odstraňování následků lokálních povodní a překážek,“ uvedl operační důstojník.

Co se jednotlivých zásahů týče, bylo jich mnohem více. Pokud ale jednotka vyjela například do jedné obce, provedla tam tři čtyři další čerpání a ve statistice se proto výjezd objeví jako jedna akce. Hodně hasiče zaměstnávaly v noci i rady občanům ze zasažených oblastí. Lidé volají s dotazy ohledně čerpání vody nebo například, co si mají vzít s sebou v případě, že by museli být evakuováni.

V pondělí večer a v noci na úterý napršelo v kraji do 30 milimetrů srážek. Přívalový déšť potrápil Strunkovice nad Blanicí, kde voda propláchla několik dvorů, sklepů a asi tři obytné prostory. Problémy měli lidé i na Českobudějovicku ve Zlivi, Municích, Hluboké nad Vltavou, či Mazelově na Českobudějovicku.

Podobnou situaci mohou Jihočeši očekávat i v úterý večer a v noci na středu. Podle předpovědí meteorologů a hydrologů by se mohla situace opakovat. „Na modelech se nám ukazuje, že by opět mohly přijít bouřky doprovázené přívalovými dešti.Na kolik se předpověď vyplní a jak intenzivní bouřky a srážky budou, nelze zatím v těchto chvílích říct,“ uvedla pro agenturu Mediafax hydroložka Kateřina Štěrbová.

Na jihu Čech stále platí třetí povodňový stupeň na Blanici v Heřmani, v Husinci a dále skoro po celém toku Blanice. Stav pohotovosti je na čtyřech místech – Otavě v Písku, Malši v Roudném, Stropnici v Borovanech a na Vltavě v Českém Krumlově. Na dalších devíti místech je první povodňový stupeň, stav bdělosti. Pokud nebude během dne silně pršet, toky by měly klesat.

Stav nebezpečí vyhlášený jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) platí stále až do 17. července pro Prachaticko, Strakonicko, Písecko, Vodňany a Vimperk.

Přívalový déšť vyplavil v noci na neděli celkem 22 jihočeských obcí. Jen v Putimi na Písecku voda zaplavila 22 domů, dále ve Strunkovicích nad Blanicí, Volyni, částečně ve Vodňanech a na dalších místech. Evakuováno bylo především v noci na sobotu a neděli okolo 840 lidí, většina z nich se již vrátila do svých domovů. Pryč museli senioři, ale i děti z letních táborů, nebo kempaři. Ti, kteří dál zůstávají mimo svá bydliště, jsou u příbuzných a známých, o ostatní se postaraly obce a Jihočeský kraj. Ten také pro postižené občany ale i pro ty, kteří chtějí někomu pomoct, zřídil bezplatnou telefonní linku s číslem 800 100 450. Zde mohou lidé čtyřiadvacet hodin denně požádat nebo naopak nabídnout pomoc. Více informací naleznou občané na webu: www.kraj-jihocesky.cz