"I když na chvíli vysvitlo slunce, po většinu dne bylo zataženo a pršelo. Meteorologové navíc varovali před bouřkami, což na občany nepříznivě působí hlavně psychicky," uvedl Gabzdyl.

Starosta Nového Jičína Ivan Týle (ODS) se v pondělí setkal s představiteli Životic u Nového Jičína, Hodslavicemi, Mořkova a Šenova u Nového Jičína, přítomni byli i zástupci hasičů, úřadu práce, Policie ČR a neziskových organizací Adra a Člověk v tísni. „Určitě to bylo užitečné jednání. Domluvili jsme se, jak budeme pokračovat v likvidaci škod. Také jsme předali Novému Jičínu a hasičům požadavky na techniku a další pomoc,“ uvedl místostarosta Hodslavic Zdeněk Plešek.

Právě Hodslavice a novojičínská městská část Straník jsou bez pitné vody. Hygienici po zjištění mikrobiálního znečištění vydali zákaz používání vodovodu pro přímou konzumaci. V současné době hygienici vyhodnocují další vzorky, mezitím obě lokality zásobují cisterny vodohospodářů a občané také mají zásoby balené vody.

V úterý do Nového Jičína přijedou zástupci vlády v čele s premiérem Janem Fischerem, několik ministrů, hejtmani z Ostravy a z Olomouce a starostové zaplavených obcí. Jednat se bude o státní a krajské pomoci městům, obcím a jejich občanům.

Škody po povodních budou podle Gabzdyla obrovské. „Hrubé odhady škod jen na obecním majetku se na území Nového Jičína pohybují od 150 až 170 milionů korun a výše. Na přesnější čísla je ještě brzy, tento týden se například budou posuzovat stavy těžce poškozených domů, jestli je nebudeme muset srovnat se zemí,“ dodal Týle.