Exministr zemědělství Petr Gandalovič aspiruje na ocenění Řezník roku, tvrdí sociální demokracie. Právě on nese podle ČSSD politickou odpovědnost za protesty zemědělců, protože nebyl schopen naslouchat zemědělcům a konat v jejich prospěch, uvádí se v pondělním prohlášení sociální demokracie.

"Svojí chybnou politikou v čele ministerstva vyhnal zemědělce na silnice. Spojovat protest zemědělců s povodněmi je ze strany ODS politický hyenismus, za který by se měl Petr Gandalovič omluvit všem těm, kteří v důsledku povodní řeší svoji těžkou životní situaci," stojí v prohlášení ČSSD.

ODS totiž napadla Paroubka za to, že podporuje zemědělce v blokádě. "Pořádat protestní blokády v době, kdy je velká část ČR postižena povodněmi a všichni se soustřeďují na odstraňování škod, je bezohledné a Jiří Paroubek svou podporou za ně přebírá politickou odpovědnost," uvedla ODS ve svém prohlášení.

ODS tvrdí, že pokles cen mléka je celoevropským problémem a je způsoben propadem exportu na arabské a asijské trhy. Zdůrazňuje, že ministerstvo zemědělství pod vedením Gandaloviče připravilo v krátké době záchranný program pro zemědělce ve výši 2,6 miliard korun a dokázalo jej projednat v Bruselu.

"Zemědělci tuto již pomoc čerpají. Žádné jiné odvětví nemá tak rozsáhlou podporu v době krize," dodala ODS.