"V některých mediích se objevily informace, že nového správce již máme. To však není pravda. V současné chvíli se uskutečnilo první kolo výběrového řízení, z kterého vyšel jeden adept. Nyní čekáme na další jednání, kdy by se měly projednávat smluvní a provozní podmínky," uvedla v pondělí ředitelka Pražské informační služby Lucie Ramnembornová. Firma by měla dostat do správy obě věže Karlova mostu, Petřínskou rozhlednu a bludiště, věž Staroměstské radnice a kostel svatého Mikuláše na Malostranském náměstí.

Nový správce památek by se měl starat o program, který by měl přilákat turisty již od začátku srpna. Vstupné by se podle ředitelky PIS nemělo měnit do konce roku. Podle předběžných informací by mělo zůstat zachováno zlevněné vstupné pro rodiny dva plus tři a mohlo by se snížit vstupné pro děti a seniory.

"Bereme si přiklad z Muzea Karlova mostu, kde návštěvníky láká bohatý program a další atrakce, jako jsou rytíři na koních. Takovéto oslovení návštěvníků Prahy má veliký úspěch," sdělil radní Milan Richter (ODS). Správce by se měl starat především o program, ale také o úklid, odpad a bezpečnost návštěvníků. "Na památky budou dohlížet památkáři, aby nedošlo k jejich poškození," doplnila Ramnembornová.

Město by smlouvu o spolupráci mělo s vybranou firmou uzavřít na rok s tříměsíční výpovědní lhůtou. "Pokud se spolupráce osvědčí, budeme chtít smlouvu určitě prodloužit," dodala.

Projekt podle ní vznikl kvůli pomoci cestovnímu ruchu v metropoli a snaze najít řešení poklesu návštěvníků Prahy nejen v rámci hospodářské krize.