TÁBOR - Strakonicko, Prachaticko a Písecko jsou letošními přívalovými dešti a záplavami nejhůře postižené. Škody na soukromém, obecním i státním majetku půjdou do stovek milionů korun. Předtím zasáhly přívalové deště a lokální záplavy částečně i Jindřichohradecko, Českokrumlovsko, Českobudějovicko, které v pondělí večer voda částečně potrápila znovu. Především Zliv, Munice, Hlubokou nad Vltavou nebo Lišov.

"Táborsko je skutečně zatím jediné, kam povodně ani přívalové deště zatím nedorazily a snad to i tak zůstane. Zatím zde na jediném místě platí první povodňový stupeň, bdělost a to na Lužnici v Klenovicích u Soběslavi," řekl jihočeský hydrolog Tomáš Vlasák.

Ale právě lidé na Táborsku velmi dobře vědí, čím si lidé z postižených obcí nyní procházejí. Při ničivých záplavách v roce 2002 byl jedním z nejvíce zasažených okresů, právě okres Tábor. Veselí nad Lužnicí, Soběslav, Planá nad Lužnicí i Tábor samotný. Škody se tehdy šplhaly do stamilionů korun, evakuovány byly stovky lidí a v Plané nad Lužnicí, kromě jiných míst v kraji, bylo tehdy zbouráno i několik domů, které velká voda značně narušila.

"Bouřky v současné době přecházejí přes celé území kraje, ale pravdou je, že Táborsku se zatím vyhýbají. Ještě do půlnoci mohou být intenzivní, včetně srážek, poté budou slábnout, ale objevit se mohou i v úterý," dodal hydrolog Tomáš Vlasák.

Stav nebezpečí vyhlásil jihočeský hejtman pro Prachaticko, Strakonicko, Písecko, Vodňany a Vimperk. Původně měl stav platit do 15. července, v pondělí večer jej ale prodloužil až do 17. července.

Přívalový déšť vyplavil v noci na neděli celkem 22 jihočeských obcí. Jen v Putimi na Písecku voda zaplavila 22 domů, dále ve Strunkovicích nad Blanicí, Volyni, částečně ve Vodňanech a na dalších místech. Evakuováno bylo především v noci na sobotu a neděli okolo 840 lidí, většina z nich se již vrátila do svých domovů. Pryč museli senioři, ale i děti z letních táborů, nebo kempaři. Ti, kteří dál zůstávají mimo svá bydliště, jsou u příbuzných a známých, o ostatní se postaraly obce a Jihočeský kraj. Ten také pro postižené občany ale i pro ty, kteří chtějí někomu pomoct, zřídil bezplatnou telefonní linku s číslem 800 100 450. Zde mohou lidé čtyřiadvacet hodin denně požádat nebo naopak nabídnout pomoc. Více informací naleznou občané na webu: www.kraj-jihocesky.cz