VIMPERK - Důvodem je odstranění následků a škod po povodních. V neděli vyhlásil stav nebezpečí už pro Prachatice, Strakonice, Písek a Vodňany. Zimola v pondělí prodloužil platnost opatření ve všech těchto oblastech také do 17. července. "Tento stav nám umožňuje povolat armádu a postiženým občanům zároveň využít firem na odstraňování následků na účet kraje," řekl Zimola.

Na jihu Čech začala v pondělí podvečer přecházet další bouřková fronta. Začalo silně pršet. Na některých místech to lidem vyplavilo sklepy i část obytných místností. "Napříkla v Lišově na Českobudějovicku to jednomu pánovi nateklo do chodby, dále čerpáme několik sklepů, odstraňovali jsme zatím dva spadlé stromy a budeme vyjíždět na další čerpání," uvedl operační důstojník jihočeských hasičů.

Přívalový déšť zaplavil částečně přízemí nejméně jednoho domu v Municích u Hluboké nad Vltavou. Další obce očekávají přívalový déšť a lidé ve vesnicích, kudy se v sobotu a v neděli večer přehnala povodeň teď jen doufají, že další dramatické noci už nebudou muset nadále prožívat.

Podle meteorologů by v extrémním případě mohlo v noci na úterý napršet v Novohradských Horách a na Šumavě místy až 60 milimetrů srážek. To by pak mohli některé už rozvodněné toky znatelně ovlivnit.