PRAHA - Meteorologové varují, že na některých místech může spadnout 30 milimetrů srážek za hodinu, někde až 40 milimetrů za hodinu. Hladiny, zejména menších toků, budou stoupat a může na nich být vyhlášen druhý i třetí stupeň povodňového aktivity, tedy pohotovost a ohrožení.

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil extrémní stupeň nebezpečí v Jihočeském, Plzeňském, Jihomoravském kraji, na Vysočině, Moravskoslezské a Olomouckém kraji. Silné bouřky s velmi nebezpečnými doprovodnými jevy zasáhly Pardubický, Královéhradecký, Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský kraj.

Zvýšená pravděpodobnost dosažení úrovně přesahující druhý nebo třetí povodňový stupeň je nadále v oblasti Jeseníků (Bělá, Opava, Opavice), na Šumavě a v Novohradských horách (Úhlava, Ostružná, Volyňka, Blanice, Malše a horní Vltava).

Citlivá jsou i další povodí (Otava, Stěnava, Metuje, Moravská Dyje). Propagaci vzestupů meteorologové čekají na střední a dolní Berounce a přítoku do Vltavské kaskády.

Bouřky s přívalovými dešti budou Česko ohrožovat nejméně do středy. Meteorologové už dnes připravují veřejnost na to, že výstrahu prodlouží až do pátku.