ČESKÉ BUDĚJOVICE - Klesá i Otava v Písku, která je na druhém povodňovém stupni. Její pokles ale mírně zpomaluje odtok Blanice. V současné době jsou na jihu Čech dvě místa, kde platí třetí povodňový stupeň, a sice na Blanici v Heřmani a v Husinci. Dvojka, tedy pohotovost pak platí na Otavě v Písku.

Přes Jihočeský kraj začal navečer ve směru od Vysočiny přecházet pruh bouřek, které se nyní pohybují ve směru na jihozápad. „Zatím jsou srážky slabší, okolo 10 až 20 milimetrů srážek na metr čtvereční. Předpověď na noc ale ukazuje pokračující bouřky a srážky a tam by v maximech mohlo v Novohradských Horách a na Šumavě spadnout až 60 milimetrů srážek,“ uvedla Štěrbová.

Podle meteorologů ale nelze přesně určit, zda se předpověď naplní a případně, kde budou přívalové deště nejsilnější. Lidé z nejpostiženějších oblastí v kraji, okolo Putimi, Protivína na Písecku, či Strunkovic nad Blanicí, ale i Volyně a míst na Prachaticku doufají, že neprožijí už další dramatické noci, jak tomu bylo ze soboty na neděli a z neděle na pondělí.

Zatím bylo evakuováno v souvislosti se záplavami v kraji okolo 840 lidí. Většina z nich se ale už vrátila domů a ti, co zůstávají mimo své domovy, jsou ve většinu u příbuzných a známých. Pro zbytek připravily obce i kraj náhradní ubytování.

Nikdo v jižních Čechách nepřišel o život, ani se vážně nezranil.