Dodal, že i když od těchto událostí uplynulo již několik dní, záchranáři jsou do zasažených obcí opakovaně voláni. Řada výjezdů je samozřejmě k běžným zdravotním komplikacím, ale některé s povodněmi souvisí - jen za sobotu a neděli šlo přibližně o dvě desítky případů.

"První skupinu tvoří lidé, kteří v rámci prací při odklízení následků přírodního živlu utrpěli nějaké zranění. Záchranáři například ošetřovali starší ženu, jež si přivodila úraz oka; muže, jenž se poranil při pádu ze schodů, nebo dalšího, který spadl při práci na žebříku. Řadu drobných poranění ošetřili dobrovolníci Českého Červeného kříže, kterých v oblasti během víkendu zasahovaly asi tři desítky," informoval Humpl. Jejich úkolem bylo kromě toho především zmapovat psychosociální potřeby obyvatel v postižených místech. Záchranáře také volali k pacientům s horečkami a zažívacími obtížemi. Šlo o osoby, které byly v přímém kontaktu se znečištěnou vodou a troskami během záplav. V jednom případě se například jednalo o ženu, jež v proudu plavala a vody se přitom nechtěně napila.

"Velkou skupinu pacientů v posledních dnech v zasaženém regionu tvoří osoby jevící známky psychických obtíží, stresové reakce či psychosomatických problémů. Posádky záchranné služby se setkávají s úzkostnými reakcemi, stavy psychického rozrušení, třesu, hyperventilací, někdy také nejasnými bolestmi v oblasti břicha či hrudníku," uvedl agentuře mluvčí.

Podle Humpla na prožité vypětí může člověk začít reagovat - třesem, zvracením, ochablostí, výpadkem paměti. Zkušenost povodně doznívá další dny a týdny, reakce se může objevit i s časovým odstupem. "V rovině psychiky bývá přítomno střídání nálad, stavy netečnosti nebo naopak hyperaktivita, zasažení mohou prožívat vinu, výčitky svědomí, bezmoc a zlost. Obraz události se může opakovaně vracet a přehrávat před očima. Zvýšená může být také citlivost k možným hrozbám, či uvědomění si zranitelnosti vlastní i svých blízkých.

Lidé, na které dolehla tak těžká událost, by se svými těžkostmi, pocity a ztrátami neměli zůstat sami. Přirozenou podporu jim mohou jejich blízcí – rodina či přátelé. Důležitá může být pomoc obce, sousedů, či podpůrných organizací. Na Novojičínsku nyní působí ADRA, pracovníci Charity či organizace Člověk v tísni. V některých případech je vhodné vyhledat odbornou radu nebo psychologickou pomoc.

V postižených obcích již od čtvrteční noci působili psychologové složek Integrovaného záchranného systému a vyškolení interventi, kteří poskytovali první psychickou pomoc a organizovali zajištění další psychosociální péče občanům. Od pátku také pomáhali již zmínění dobrovolníci ČČK a pracovníci Krizového centra Ostrava (KCO). Právě KCO převzalo koordinaci další psychosociální pomoci pro občany zasažených obcí. V případě potřeby se lidé mohou obracet přímo na pracovníky Krizového centra Ostrava, které může poskytnout krizovou intervenci, poradenství a podporu. Možný je osobní kontakt v KCO, telefonická konzultace a po dohodě také výjezd týmu za klientem přímo do terénu. Lidé se mohou na KCO obracet nepřetržitě, provoz je zajištěn 24 hodin denně," sdělil Mediafaxu Humpl a přidal několik užitečných kontaktů.

KRIZOVÉ CENTRUM OSTRAVA, o.s.
Nádražní 196, 702 00 Ostrava-Přívoz
596 110 882-3, 732 957 193
www.kriceos.cz


KRIZOVÉ CENTRUM PRO DĚTI A RODINU
(po-pá, od 8:00 hod.)
Veleslavínova 17, 702 00 Moravská Ostrava
596 123 555, 739 424 175
www.css-ostrava.cz

LINKA DŮVĚRY OSTRAVA
596 618 908
po-pá 12:00-06:00 hod.,
so, ne a svátky - nonstop
www.help-psych.cz

OBČANSKÁ PORADNA
http://www.obcanske-poradny.cz/