"Praha postupuje podle povodňového plánu a vzhledem k současné situaci, prognóze a stavu vody na vodních dílech na Vltavě, kde je kapacitní rezerva 113 miliónů kubíků, nejsou v této chvíli další opatření nutná. Jsme samozřejmě připraveni na jakýkoli vývoj," řekl Mediafaxu náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Podle jeho slov se radnice v tuto chvíli soustředí na pomoc postiženým obcím. Zástupci povodňová komise se znovu sejde ve čtvrtek.

Již v pátek byl v Praze vyhlášen první protipovodňový stav, kdy se uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce a vyklidily se náplavky podél Vltavy v Praze 1, 2 a 5. Lodní doprava se zastavila před a za Prahou a přestaly také plout pražské přívozy. Protipovodňová vrata se již o víkendu uzavřela také u hotelu Four Seasons.

Aktivace protipovodňových opatření, které Praha v současné chvíli má, stojí sedm milionů korun. Po dokončení celého protipovodňového systému, by se tato částka měla pohybovat okolo deseti milionů korun. Hlavní město chrání mobilní i pevné hráze, kterou jsou navrženy tak, aby ochránily metropoli před vodou takového rozsahu, jako přišla v roce 2002. V tom případě, by měla zbýt ještě rezerva 30 centimetrů.