„Obvolal jsem naše zastupitele, zda finančně pomůžeme zatopeným obcím. Reakce jsou kladné, shodujeme se i v tom, že pokud to bude možné, pošleme i více finančních prostředků. Zjistíme si, které obce budou finanční pomoc nejvíce potřebovat, a těm jsme připraveni poskytnout peníze. O víkendu jsem objížděl Novojičínsko, jedna z nejvíce poškozených obcí byla Životice, voda tam po sobě zanechala hotovou spoušť, je možné, že to právě bude jedna z obcí, kam pošleme peníze,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Pomoc zaplaveným je podle Balcarové pro Bohumín samozřejmostí. V minulosti už zatopeným obcím poslal dohromady 400 tisíc korun. Poprvé město finančně pomáhalo už v roce 1998. Tehdy putovalo z rozpočtu města 100 tisíc korun zaplavené Dobrušce u Hradce Králové. V roce 2002 poslal Bohumín dohromady 300 tisíc korun třem zatopeným obcím v jižních Čechách, Suchdolu nad Lužnicí, Štěchovicím a Vimperku. Jedné z nich přitom poslali finance prostřednictvím města i bohumínské podniky a samotní občané.

Stejným způsobem chtějí v Bohumíně postupovat i tentokrát. Pokud bude mít kdokoliv z bohumínských občanů nebo podniků zájem finančně pomoci lidem postiženým záplavami, může to udělat prostřednictvím města. Číslo povodňového depozitního účtu je 6015-1721638359/0800, variabilní symbol 9999. Hotově lze přispět na povodňové škody v pokladně městského úřadu. Zástupci města pak v září rozhodnou, ke které zatopené obci peníze poputují.

Finanční pomoc obcím na Jesenicku zase organizuje bohumínská pobočka humanitární organizace Adra. Kasičku najdou lidé v prostorách radničního infocentra. Materiální pomoc pro postižené oblasti přijímá také Charita Bohumín. Lidé mohou pro postižené povodněmi nosit deky, čisticí a dezinfekční prostředky, pracovní prostředky a nářadí a pitnou vodu. Humanitární pomoc přijímá charita denně v Domě pokojného stáří sv. Františka ve Starém Bohumíně od 8 do 20 hodin.

Bohumínští vědí, jaké to je, když do města vtrhne povodeň, mají zkušenost z července 1997, kdy v Bohumíně způsobila pětidenní povodeň škody za více než jednu miliardu korun.