Malý chlapeček vdechl podle záchranářů tuhý předmět, který mu zůstal v jícnu a způsobil zřejmě i náhlou zástavu srdíčka. Velice důležitou roli hrálo to, že maminka nezpanikařila a okamžitě zavolala na tísňovou linku záchranářů 155, kde jí dispečerka až do příjezdu posádky radila, jak miminko oživovat.

Matka si položila chlapečka na předloktí bříškem dolů, hlavičku uchopila do dlaně a poté dítěti opatrně klepala mezi lopatky, čímž chlapečka rozdýchala ještě před příjezdem lékaře a záchranářů. „Díky poklepu do zad se podařilo dýchací cesty uvolnit bez nepřímé masáže srdce a umělého dýchání. Toto je další důkaz toho, jak je důležité neprodleně volat na linku 155 a řídit se pokyny zkušených dispečerek,“ vylíčila mluvčí záchranné služby. „Záchranáři pak chlapečka přepravili do motolské nemocnice na dětský centrální příjem,“ doplnila mluvčí.

Zavolat sanitku je samozřejmě důležité, ale rodiče by měli své dítě začít oživovat okamžitě sami. Během čtyř až pěti minut totiž začínají odumírat mozkové buňky a pokud není nějaká sanitka náhodou poblíž, záchranáři nemají šanci v hustém provozu pražských ulic tak rychle dorazit. Pražští záchranáři nemohou snížit časovou hranici 6 až 7 minut, kterou dosahují v opravdu závažných případech.

Při umělém dýchání je dle mluvčí důležité vdechovat vzduch jak do úst, tak i do malého nosu současně. „Ten, kdo miminko oživuje, by měl do dítěte vdechovat svůj obsah úst, větší objem vzduchu by mohl dítěti uškodit,“ popsala mluvčí. Kromě umělého dýchání je důležité také masírovat srdíčko. Používají se dva prsty, které se položí mezi dětská prsa a opatrně se provádí masáž.

Masáž srdce je důležitá i u dospělých. Často se stává, že kolemjdoucí najde na ulici ležícího člověka, který nejeví známky života, ale umělé dýchání mu nikdo nechce poskytnout, aby se nenakazil nějakou chorobou. Podle lékařů může takovému pacientovi zachránit život i samotná masáž srdce bez umělého dýchání. V těle totiž zůstává několik minut dostatek kyslíku, který může rozvádět do krevního oběhu právě rozpumpované srdce. Záchranáři se pak postarají o zbytek.