"Všichni kandidáti musí projít stranickými primárkami. Nicméně rád bych, aby tu olomouckou vedl právě Jan Jařab," řekl serveru úřadující šéf zelených Ondřej Liška. Jařab nyní působí v úřadu eurokomisaře Vladimíra Špidly (ČSSD). Na nabídku Lišky kývl, uvedl server.

Pozice lídra by se mohla v jednom z krajů ujmout i Jiřina Šiklová, která za stranu kandidovala už v eurovolbách. Zelení se do europarlamentu nedostali, socioložka nicméně z jejich kandidátky získala nejvíce preferenčních hlasů.

Jasná situace zatím není v Praze. Kandidaturu do sněmovny tady už ohlásil pražský radní Petr Štěpánek.

V posledních volbách zelené v hlavním městě vedl Martin Bursík. Ten po dvojích prohraných volbách odstoupil z čela strany. Zatím ale jasně neřekl, zda bude znovu kandidovat, nebo ne.

O lídrech v dalších krajích zatím Liška nechce mluvit s tím, že s jednotlivými kandidáty jedná. "Snažím se v regionech vybudovat co nejhustší síť lidí, kteří mají chuť zeleným pomoct. Někde jsou to lidé z uměleckých kruhů, někde komunální politici, studenti nebo představitelé občanských iniciativ. Někteří z nich jsou ochotni za nás i kandidovat," dodal Liška.

Kandidátky bude republiková rada schvalovat 16. srpna.

SZ už přislíbila podporu například sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková, režisér Břetislav Rychlík či producent Petr Vachler. Liška věří, že se zeleným podaří udržet si podporu i dalších osobností, které se za zelené postavili už před eurovolbami. V posledních volbách je podpořili například bývalý prezident Václav Havel, filmařka Olga Sommerová nebo herečka Eva Holubová.

Za zelenými stál před eurovolbami i bývalý šéf české diplomacie Karel Schwazenberg. Ten se ale ihned po volbách stal tváří nové strany TOP 09, kterou založil exministr financí Miroslav Kalousek.