"Vážím si toho, že první cesta pana prezidenta vede po inauguraci k nám, snažíme se to opětovat. 16 let po rozdělení jsou naše vztahy bezproblémové a příkladné pro celou Evropu," řekl po setkání Klaus.

"Naše rozhovory jsou inspirací i v otázkách, které se netýkají našich vztahů," podotkl Gašparovič. Podle něj mají s Klausem podobné a obvykle spolu najdou shodu. "Jsem přesvědčený, že i když problémy byly, tak české předsednictví svou úlohu zvládlo," prohlásil Gašparovič a připomněl, že Česko pomohlo Slovensku v době plynové krize na začátku roku.

Oba prezidenti debatovali i o povodních a Klaus poděkoval všem a vyjádřili soustrast pozůstalým. Slovenský prezident uvedl, že na Slovensku řeší obdobné problémy.

Prezidenti se dotkli taktéž otázky Lisabonské smlouvy. Klaus opětovně označil Lisabonskou smlouvu za tragický moment pro Evropskou unii. "Doufám, že tomu někdo udělá stop," řekl Klaus s odkazem na blížící se rozhodnutí německého ústavního soudu a irské referendum.

Letadlo s prezidentem Gašparovičem odstartovalo z bratislavského letiště M. R. Štefánika s devadesátiminutovým zpožděním. Letoun zastavili těsně před odletem, když roloval na start, vyklidili ho a na palubu vstoupili policisté se psem. Ven musel i prezident Gašparovič s celou delegací. Důvodem evakuace byl výhružný telefonát, ve kterém anonym oznámil, že na palubě letadla je bomba.

Letadlo poté s devadesátiminutovým zpožděním odletělo do Prahy. Slovenská policie pachatele výhružného telefonátu z Banské Bystrice zadržela.Podle Gašparoviče to byl známý jeho dcery, který měl vidění ve snu, a chtěl ho v dobrém upozornit.

Gašparovič odletěl na první zahraniční návštěvu po svém druhém zvolení do prezidentského úřadu. Při dvoudenní státní návštěvě se má sejít s prezidentem Václavem Klausem i premiérem Janem Fisherem.