České miniturné odstartuje 21. července v amfiteátru v Lokti, bude pokračovat ve Žlutých lázních v Praze a skončí 23. července na nádvoří zámku ve Žďáru nad Sázavou. "Nám se Suzanne Vega odjakživa líbila. Jsme rádi, že to dobře dopadlo," prozradil Karel Holas.

Susane Vega bude na turné vystupovat jako exkluzivní host české kapely, Holas by ji chtěl přesvědčit k tomu, aby divákům zapívala přímo s Čechomorem. "Měli bychom přání zahrát si dohromady, ale zatím to úplně nemáme domluvené. Buď bude překvapení, nebo nebude," řekl hudebník. Americká zpěvačka dosud nikdy nekoncertovala na společném pódiu se skupinou ze střední Evropy.

Písničkářka zavítá do České republiky spolu s hudebníky Gerrym Leonardem a Michaelem Viscegliou. Naposledy vystoupila Praze v červenci loňského roku v Kongresovém centru, kde se setkala i s Karlem Holasem.

Cesta ke společnému turné Čechomoru a Suzanne Vega vedla přes pořádající agenturu 10:15. "Karel Holas nás za Čechomor oslovil s tím, že by rádi získali zahraniční hvězdu jako hosta na své chystané turné. Ta jednání začala už před více než dvěma lety a Suzanne Vega byla jedno z prvních jmen, na kterém jsme se společně shodli. Se Suzanne Vega už jsme několikrát spolupracovali. Zdálo se mi, že by to spojení mohlo fungovat," popsala Milena Palečková, zástupkyně společnosti 10:15 Promotion.

Čechomor na sérii koncertů představí své aktuální album Pověsti českých hradů a zámků, ale diváci se dočkají i jejich největších hitů. Koncerty se konají v rámci turné kapely Čechomor Kooperativa Tour 2009, které má také charitativní přesah. Výtěžek z prodeje propagačních materiálů a dárcovských SMS zpráv poputuje na konto sdružení Pomocné tlapky, které podporuje výchovu a výcvik asistenčních psů pro tělesně postižené spoluobčany.