„Nápad uvádět některé z našich inscenací pod širým nebem se zrodil před jedenácti lety, kdy mělo divadlo na repertoáru hru Hildegarda. Její obsah se přímo vztahoval k historii Buchlova, a tak se divadlo dohodlo se správou hradu a hru přímo mezi hradními zdmi představilo. Nápad se setkal s velkým ohlasem. Od té doby vyjíždíme na Buchlov pravidelně,“ vzpomněl na vznik tradice herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Za dobu trvání Buchlovského divadelního léta divadelníci na hradě uvedli šestnáct inscenací, drtivá většina z nich byla vyprodána. Největší úspěch stále vyvolávají Rychlé šípy, letos bude komedie na přelomu července a srpna uvedena hned pětkrát, z toho jednou v prostředí Archeoskanzenu Modrá. Kromě ní vsadili divadelníci na komedii Tcháni aneb Jak neprovdat dceru, ta se bude hrát naposledy a na své si přijdou i nejmenší diváci, pro které je připravena Pohádka z klobouku. Herci přiznávají, že na hradě vládne pokaždé skvělá atmosféra, častokrát je strhává k nečekaným situacím, kdy se pak sami nemohou ubránit smíchu. „Hraní na Buchlově si užíváme naplno a je to na nás podle diváckých ohlasů znát. Jednak máme uváděné komedie rádi, a pak nás těší vidina začínajících prázdnin,“ přiznal herec Jiří Hejcman.

„Ohledně počasí je to každý rok napínavé, nezřídka se stává, že čas trávíme na stránkách Českého hydrometeorologického úřadu a počítáme, jestli se ten který mrak Buchlovu vyhne, nebo ne,“ popsal Kubáník. Divadelníci se musí rozhodovat velmi rychle, protože kostýmy a výpravy jsou už připraveny na hradě. V případě nepřízně počasí se všechno spěšně přesunuje do budovy divadla v Uherském Hradišti.