Ivan Hašek se v sobotu stal novým předsedou Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS), od delegátů navíc dostal silný mandát k tomu, aby provedl slibované velké změny v českém fotbale. Hašek se po své výhře ihned nechal slyšet, že bude prosazovat, aby na lavičku národního týmu usedl Karel Jarolím, současný trenér pražské Slavie.

Mistrovský klub přiznal, že taková varianta je velmi pravděpodobná. „Všechny dohody jsou zatím předběžné, ale je pravda, že jsme o tom jednali. Za Slavii jsme připravení umožnit, pokud bude zájem ze strany fotbalového svazu, aby trenér Jarolím působil v národním týmu v roli, která by se ještě musela blíže specifikovat, třeba jako výrazný asistent nebo i hlavní kouč. Pokud se národní tým probojuje do baráže nebo až na MS 2010, jak si všichni přejeme, je Slavia ochotná trenéra Jarolíma zapojit do práce u reprezentace,“ prohlásil majitel SK Slavia Praha Tomáš Rosen.

„Čekám, že se k tomu také nějak postaví Ivan Hašek, byť je nově zvoleným předsedou ČMFS. S panem Jarolímem už před časem spolupracoval, navíc o takové možnosti už mezi mnou a panem Haškem proběhla řeč. Čekám, že by se oba měli nějak podílet na vedení národního týmu, že by spolu trénovali. Je to hodně aktuální, deklarujeme ochotu a teď tomu musíme dát nějaký konkrétní obrys,“ dodal Rosen.

Slavia podle Rosena umožní Jarolímovi působit u reprezentace, ovšem vzdát se jeho služeb nehodlá. „Kouč má dlouhodobou smlouvu ve Slavii a my tady budujeme určitou koncepci, kterou neděláme na půl roku nebo na rok. Předběžně jsme se s Ivanem Haškem dohodli na tom, že umožníme působení trenéra Jarolíma u národního týmu v nějaké formě, kterou ještě v pondělí chceme konkretizovat. Pokud by ale měl trenér Jarolím být pouze hlavním trenérem národního týmu, nepustíme jej. Když bude na lavičce reprezentace, bude zároveň na té slávistické. Je tady už přes čtyři roky, takže trenérem Slavie zůstane,“ uvedl Rosen.

Podle Rosena se obě náročné trenérské funkce dají skloubit. „Vidím vysokou pravděpodobnost toho, že se taková forma spolupráce dá na nějaký krátký časový skloubit tak, aby se podařilo udělat všechno. U všech taková varianta vyžaduje zvýšené úsilí. Pro nás je důležitý červenec a srpen, kdy je kvalifikace o Ligu mistrů a reprezentační hlavní termín je zase v září. Tam se časy naštěstí nekříží, věřím, že se to dá zvládnout,“ prozradil majitel Slavie.

„Nejsem přítelem polovičatých řešení. Je to vyvolané dnešním stavem, který nevyvolala ani Slavia, ani Ivan Hašek. Všichni si přejí, aby se národní tým dostal do Jihoafrické republiky. Je to otázka číslo jedna, proto jsme ochotní takou variantu s trenérem Jarolímem na lavičce reprezentace umožnit,“ zakončil Rosen.