Meteorologové varují do středeční půlnoci před povodněmi v Jihočeském, Plzeňském kraji, Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde je vyhlášen stav povodňového ohrožení, na Královéhradecku platí povodňová bdělost. Na celém území podle ČHMÚ hrozí silné bouřky.

Počasí bude v Česku ovlivňovat i nadále tlaková níže nad Balkánským poloostrovem. Meteorologové očekávají oblačné počasí s bouřkami a přívalovými srážkami s intenzitou 20 až 60 mm za jednu až šest hodin. Bouřky by měl doprovázet vítr s nárazy větru kolem 20 m/s (cca 75 km/h) a kroupy.

Počasí v Česku bude ovlivňovat okraj vyplňující se tlakové níže se středem nad Balkánským poloostrovem. V přílivu teplého a vlhkého vzduchu od východu meteorologové očekávají i nadále oblačné počasí s přeháňkami a bouřkami. Zejména v odpoledních a večerních hodinách se ojediněle budou v bouřkách vyskytovat přívalové srážky (s intenzitou 20 až 60 mm za 1 až 6 hodin), nárazy větru kolem 20 m/s (75 km/h) a kroupy.

Hydrologická situace se zhoršila po včerejších bouřkách ve všech šumavských povodích, nejvíce výrazným překročením 3. stupně povodňové aktivity v povodí Blanice. Vzhledem k předpokládanému výskytu dalších bouřek spojených opět s vydatnými srážkami mohou v dotčených místech reagovat hladiny toků dosažením povodňové aktivity.

Zvýšená pravděpodobnost dosažení úrovně přesahující 2. nebo 3. stupeň je nadále v prvé řadě v Jeseníkách na Bělé, Opavě a Opavici, na Šumavě a v Novohradských horách na Úhlavě, Ostružné, Volyňce, Blanici, Malši a horní Vltavě.

Citlivá jsou i povodí Otavy, Stěnavy, Metuje či Moravské Dyje. Vzestup hladin se čeká na střední a dolní Berounce a přítoku do Vltavské kaskády.