Shromáždění, které se koná u Husova pomníku na Staroměstském náměstí v Praze, odstartoval jeden z Jacksonových největších hitů Thriller. Lidé sem na počest zesnulého Jacksona nosí květiny a zapalují svíčky. K pietě se postupně přidává i řada zahraničních turistů, kteří jsou v Praze na dovolené. Do playlistu pořadatelé zařadili téměř 40 nejznámějších Jacksonových písní, mezi nimi Billie Jean, Bad, Stranger in Moscow, Earth song nebo You are not alone.

Organizátoři akce svolali příznivce Michaela Jacksona prostřednictvím sociální sítě Facebook. Během jediného dne svou účast na vzpomínkovém obřadu potvrdilo více než 800 uživatelů. Obdobnými akcemi zpěváka od jeho čtvrtečního úmrtí uctívají tisíce fanoušků v řadě světových metropolí.

"Král popu je mrtev. Nyní získávají jeho skladby jiný výraz. Teď už víme, že další nepřijdou. Jeho tvorba je u konce a bude od Vás pěkné, pokud přijdete na rozloučení s Michaelem v neděli na Staroměstské náměstí. Poslechneme si pár jeho nezapomenutelných hitů. Přežijí jeho a přežijí pravděpodobně i nás," uvedli pořadatelé akce na webu.

Památku Michaela Jacksona přišla uctít i jeho dlouholetá fanynka Soňa Turoňová, pro níž jeho smrt znamená velkou ztrátu. "Michaela jsme poslouchala ještě na gramofonových deskách a věřím, že jeho písně jsou nesmrtelné. Na jeho pražském koncertě jsem bohužel nebyla, ale nenechala jsem si ujít muzikál Thriller," řekla Mediafaxu.

"Zprávám o smrti Micheala Jacksona jsem do poslední chvíle nechtěla věřit. Od pátku si ho připomínám jeho písničkama. Na Black or White jsem vyrostla a ta melodie mi pořád zní v hlavě," uvedla o Jacksonovi Jana Řezníčková, která zpěváka uctila zapálením svíčky.

Informace o úmrtí krále popu zastihla také zahraniční turisty, kteří do Prahy přijeli na výlet a happening na Staroměstském náměstí původně považovali za atrakci. "Je neuvěřitelné, že Jacksona už nikdy neuvidíme. Naštěstí po sobě zanechal spoustu hitů, které nám ho budou navždy připomínat," řekl návštěvník Prahy z Dublinu.

Největším projevem zármutku nad úmrtím krále popu je na Facebooku vznikla skupina R.I.P Michael Jackson (We Miss You), do níž se dosud zaregistrovalo více než 1,2 milionu fanoušků, kteří zde společně sdílejí svůj smutek. Poctu Michaelovi Jacksonovi vyjádřil také rapper Jovonni, který svůj obdiv k jeho osobnosti vyjádřil v písni Moonwalking in Heaven.

Michael Jackson zemřel ve čtvrtek odpoledne v losangeleské nemocnici UCLA Medical Center ve věku 50 let. Příčinou jeho úmrtí byla pravděpodobně zástava srdce. Zpěvák na letošní rok ohlásil svůj velkolepý comeback a od 13. července měl v plánu odehrát v londýnské O2 aréně 50 koncertních vystoupení. Během své kariéry prodal více než 750 milionů hudebních nosičů, za něž získal 13 cen Grammy.