O opatřeních rozhodla v neděli odpoledne povodňová komise hlavního města. Zasedat bude opět v pondělí v 15 hodin.

První náměstek pražského primátora Rudolf Blažek zdůraznil, že situace je nyní odlišná od povodně v roce 2002, kdy vytrvale pršelo několik dnů. "Nyní jde o mimořádné srážky v některých lokalitách.Věřím, že se situce nebude zhoršovat, ale Praha nechce nic podcenit," dodal Blažek.

Dispečer Povodí Vltavy Karel Březina Mediafaxu řekl, že v neděli odpoledne Prahou protékalo zhruba 600 metrů krychlových za sekundu vody. Kvůli upouštění vltavské kaskády, která je zaplněna vodou z rozvodněných jihočeských řek, vodohospodáři průtok zvýší až na 800 metrů krychlových za sekundu.

Na Vltavě již od pátku platí první povodňový stupeň, tedy bdělost, který nastane tehdy, když průtok překročí 450 metrů krychlových za sekundu. Březina doplnil, že druhý stupeň, pohotovost, se vyhlašuje při průtoku nad 1000 a třetí nad 1500 kubických metrů za sekundu.

Kvůli zvyšující se hladině Vltavy je od pátku uzavřena železnými vraty Čertovka. Magistrát nechal vyklidit náplavky podél Vltavy v Praze 1, 2 a 5. Zastavila se i lodní doprava před a za Prahou, a přívozy P1 a P2 na severu Prahy a přívoz P4 v centru. Magistrát ji ve čtvrtek uzavřel loď pro bezdomovce Hermes a odtáhl ji do Smíchovského přístavu.