Řeka v obci vystoupala už téměř na úroveň mostu, zaplaveny jsou dva objekty. "Ale čekáme, že hladina stoupne ještě o čtyřicet centimetrů, to by znamenalo, že zatopí velkou část obce," řekl starosta.

Ohroženy jsou i přidružené vísky Milenovice, Myšenec a Maletice. V Milenovicích drží vodu místní most, řeka se tam totiž dostala až na jeho úroveň. Most tak je v podstatě jedinou ochranou Protivína. "Most sice zatím brzdí přítok, ale zároveň zadržuje větší množství vody. Pokud se voda přelije přes most, spláchne nás větší vlna, než jsme čekali," popsal kritickou situaci Hlaváč.

V Milenovicích už voda zaplavila třetinu domů. V Protivíně hasiči evakuují další lidi. Evakuace tak probíhá postupně už od brzkých ranních hodin. Zatím domovy opustilo přes 170 lidí včetně klientů domu s pečovatelskou službou. "Všichni našli azyl u příbuzných nebo známých," doplnil starosta.

Blanice měla v Protivíně kulminovat mezi 16. a 17. hodinou.

Výrazný vzestup hladiny očekávají vodohospodáři za soutokem Blanice s Otavou u Písku. Krizová povodňová komise v Písku vyhlásila, že město je v ohrožení a kulminace se očekává kolem 18. hodiny navečer.