"Bouřky a přívalové deště hrozí do středy až do čtvrtka. V příštích dnech musíme počítat s intenzivními bouřkami, při nichž může napadnout 20 až 60 milimetrů srážek," řekl Mediafaxu Jan Šrámek z ČHMÚ. Podle něj je třeba stále počítat s přívalovými srážkami.

Povodňové ohrožení platí dál hlavně v Plzeňském, Jihočeském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Povodňová bdělost pak v kraji Královéhradeckém.

Během pondělí očekávají meteorologové hlavně přeháňky, trvalejší déšť by se mohl v noci na úterý vyskytnout na jihozápadě Čech, odkud by se mohl později rozšířit na celé území Česka. Vytrvalé srážky čekají meteorologové hlavně v jižních Čechách a na severní Moravě.

Výraznější vzestupy hladin se podle meteorologů dají předpokládat především na menších a středních tocích. Zvýšená pravděpodobnost dosažení úrovně přesahující 2. nebo 3. povodňový stupeň je nadále hlavně v oblasti Jeseníků na řekách Bělá, Opava a Opavice. Srážky na Šumavě a v Novohradských horách pravděpodobně zvednou hladiny na řekách Úhlava, Ostružná, Volyňka, Blanice, Malše a horní Vltavě. Citlivá jsou i povodí Otavy, Stěnavy, Metuje a Moravské Dyje. Vzestupy by se měly postupně projevovat na střední a dolní Berounce a přítoku do Vltavské kaskády.

Už během noci na neděli spadlo v jižních a jihozápadních Čechách během několika hodin 20 až téměř 50 mm srážek, nejvydatnější srážky se vyskytly na Prachaticku a Klatovsku. Rozvodněné řeky pak zatopily několik obcí v západních a hlavně jižních Čechách.