Z analýzy ministerstva zemědělství přitom vyplývá, že do roku 2021 by bylo třeba do protipovodňových opatření v ČR investovat zhruba 50 miliard korun. Takové množství peněz ale odmítl dnes úřadující ministr zemědělství Jakub Šebesta garantovat. "V současné době se sestavuje rozpočet, který bude významně omezen. Takovou garanci může dát jedině celá vláda," konstatoval Šebesta.

Podle Gandaloviče nicméně peníze na protipovodňová opatření škrtat nelze. "Například i proto, že máme devítimiliardovou půjčku na tyto účely od Evropské investiční banky, a s touto půjčkou je spojena povinnost spolufinancování. Kdybychom zkrátili prostředky na protipovodňová opatření, přišli bychom i o zdroje z EU," konstatoval Gandalovič. Podle jeho slov bylo posílení peněz na protipovodňová opatření a s tím související pozemkové úpravy prioritou jeho resortu a v příštím rozpočtu bude ODS nadále podporovat, aby v rozpočtu ministerstva zemědělství byly tyto projekty dále finančně podporovány. ODS nicméně také podle něj podpoří mimořádné výdaje vlády na řešení současných škod po povodních, bude-li zřejmé, že peníze nebudou zneužity.

Také podle Kováčika jsou peníze na budování protipovodňových opatření nezbytné. "V žádném případě nesmí být tyto prostředky zkráceny. Samozřejmě to ale bude na dluh," zdůraznil představitel komunistů.