Hladiny řek v Jihočeském kraji na horních tocích rychle klesají, výjimkou je řeka Černá v Líčově a v Benešově nad Černou, kde je vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity a voda stále stoupá. "V současnosti kulminují průtoky na Blanici ve Vodňanech a v Protivíně. Během odpoledne by měly kulminovat dolní toky jihočeských řek," řekl Vlasák.

Krizový povodňový štáb města zasedal ve 12 hodin v Písku. Povodňová komise vyhlásila, že město je v ohrožení a kulminace se očekává kolem 18. hodiny navečer. "Stav Otavy v Písku je na hranici třetího stupně povodňové aktivity, během kulminace jej hladina řeky překročí," dodal Vlasák.

Podle meteorologů bude trvat nebezpečí povodní a záplav v Jihočeském kraji ještě asi týden. "Půda je nasycená vodou, vyskytnou-li se srážky, ihned odtečou, aniž by je cokoliv zadrželo. Deště a bouřky budou ohrožovat kraj ještě asi týden," vysvětlil Vlasák.

Policie a hasiči důrazně žádají vodáky, aby opustili Vltavu kolem Lipenské přehrady. "V odpoledních hodinách Lipno zvýší průtok vody hrází, setrvání na vodě může být pro vodáky smrtelně nebezpečné," řekla agentuře Mediafax mluvčí hasičů Nicole Hovorková.