"Krizový stav již platí v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Meteorologická předpověď na nejbližší dny přitom neslibuje žádný optimistický výhled," řekl Miko. Meteorologové předpovídají bouřky a přívalové deště až do čtvrtka.

Ústřední povodňová komise se sejde v pondělí v 8:30 na Úřadu vlády. V 10:00 začíná pravidelná schůze vlády, kde bude ministr Miko o jednání ÚPK a aktuální situaci informovat premiéra a ministry.

Pracovní štáb ÚPK svolala ředitelka odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Veronika Jáglová už na nedělní 18. hodinu. Kašpar doplnil, že povodňová služba ministerstva pracuje již od čtvrtka v nepřetržitém provozu a je ve spojení s krizovými štáby postižených krajů, Českým hydrometeorologickým ústavem, správami zasažených povodí i příslušnými vládními resorty.

Ústřední povodňovou komisi řídí ministr životního prostředí Ladislav Miko. Místopředsedou je ministr vnitra Martin Pecina. Jejími členy jsou ministr zemědělství Jakub Šebesta, hlavní hygienik ČR Michael Vít, náměstci ministra obrany Jaroslav Kopřiva, ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous a ministra financí Jiří Kubínek, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Miroslav Štěpán, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiří Halaška a ředitel sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství Pavel Punčochář. Tajemnicí ÚPK je ředitelka odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí Veronika Jáglová.