"Všechny požadavky na zajištění těžké techniky a vojáků jsou průběžně uspokojovány, občané již na řadě míst mohli začít s desinfekcí a vysoušením objektů," uvedl pro agenturu Mediafax mluvčí olomouckého krajského úřadu Ivo Heger.

Na Hranicko, kde bylo povodněmi postiženo osm obcí, hasiči dodali již 293 vysoušečů. Prvních 200 vysoušečů je již také na Jesenicku, kde voda podle aktuálních informací z krizového štábu zasáhla 18 obcí. Dalších 200 vysoušečů je připraveno ve skladech a v případě potřeby mohou být během krátké doby přesunuty na potřebná místa. Na Jesenicko již také dorazily zásoby desinfekčních prostředků, o něž tamní samospráva požádala. Pět obcí na Jesenicku, které povodně připravily o zdroje pitné vody, již dostalo cisterny sloužící k zásobování občanů.

Armáda, která má na Jesenicku těžkou techniku a 25 vojáků, je připravena nasadit do práce až 400 osob. Olomoucký kraj se proto obrátil na krizové štáby v obou postižených oblastech s žádosti o sumarizaci požadavků. Armáda je schopna vyrazit na místo určení během šesti hodin.

Správa silnic Olomouckého kraje pracuje na zprůjezdnění komunikací. V neděli se zapojí do práce tři firmy, další dvě přibudou v pondělí. Silničáři musejí řešit náhradu za dva důležité mosty. V oblasti se již pohybují odborníci, kteří rozhodnou o případném přemostění konstrukcemi poskytnutými ze státních hmotných rezerv. Tyto mosty by kraji pomohla postavit armáda.

Olomoucký kraj zahájil práce na sčítání škod. Pracovníci krajského úřadu shromažďují informace obcí a souběžně kontaktují ministerstva s žádostí o získání podrobností o možnostech pomoci státu obcím i samotným obyvatelům zaplavených území.

Již v sobotu odhadl hejtman Martin Tesařík (ČSSD) výši škod na Jesenicku na 320 milionů korun a spolu s Hranickem na půl miliardy korun.

Na Jesenicku hladiny řek Bělá a Vidnávka v noci na neděli a během nedělního dopoledne i přes občasné srážky mírně klesaly. Vidnávka ve Vidnavě na 2. stupeň a Bělá v Mikulovicích dokonce až na 1. stupeň povodňové aktivity.

Na Jesenicku platí již od sobotních 14 hodin stav nebezpečí, o čemž rozhodl hejtman Olomouckého kraje.