"Na dětském oddělení novojičínské nemocnice dokonce přibyla pětiletá dívenka, která v zatopené oblasti šlápla na rezavý hřebík," uvedla Součková

Ošetření v chirurgické ambulanci v sobotu vyhledalo asi 20 lidí s různými poraněními. Postižené končetiny jim lékaři vesměs vydezinfikovali, překryli obvazem nebo fixovali do sádrových dlah a ve většině jim předepsali antibiotika. "Zdravotníci také preventivně každého upozorňují na nebezpečí konzumace kontaminovaných potravin a doporučují, aby jedli pouze potraviny z originálního balení," uvedla Součková.

Lůžkové chirurgické oddělení v sobotu propustilo jednoho pacienta, dva ještě zůstávají, dvě ženy leží na interně. "Mezi pacienty, kteří vyhledali ambulantní pomoc, byla i mladá žena, která se nalokala špinavé vody a trpěla nevolností. Její zdravotní stav odpovídal také velkému prochlazení. Po ambulantním ošetření dostala k užívání antibiotika. U jedné ženy lékaři diagnostikovali akutní psychózu," informovala Součková.

Neurologické oddělení také už mohlo propustit hasiče, kterého hospitalizovalo už v pátek večer po totálním vyčerpání. "Mladý muž byl psychicky a fyzicky vyčerpán a zřejmě následkem tohoto nadměrného přetížení prodělal svůj první epileptický záchvat. Zdůrazňuji, že nemusí mít do budoucna žádné následky," řekl jeho ošetřující lékař Miroslav Melichařík, podle kterého může takový záchvat prodělat člověk i v normálním běžném životě po velkém stresovém zatížení, nadměrné konzumaci alkoholu nebo mimořádné fyzické námaze.

V zatopené oblasti pomáhají místním obyvatelům spolu s pětistovkou vojáků také hasiči a policisté. V současnosti na Novojičínsku působí asi stovka hasičů a stavy novojičínských policistů posilují kolegové z ostravské pořádkové jednotky. "Určitě potřebujeme, aby zůstali i příští týden," řekl starosta Nového Jičína Ivan Týle (ODS).

Hasiči jsou nenahraditelní například při řešení náhlých krizových stavů i při likvidaci vyvrácených stromů. Policisté zase jsou nutní při hlídání opuštěných objektů, zatopených aut a zastavení takzvaných povodňových turistů. Už ve čtvrtek se objevil náznak rabování. Občané postižené novojičínské městské části Žilina volali městskou policii s tím, že čtveřice mladíků se snaží dostat do opuštěného domu. Po příjezdu na místo ale strážníci nic nezjistili. Přesto ve dne i v noci obcházejí posílené hlídky strážníků i policistů zaplavenou oblast.

"Někteří občané se snaží rozebírat hromady domovního odpadu a případně odnést, co si myslí, že upotřebí. Naštěstí jde o ojedinělé případy," informoval mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl. "To je naprosto nepřípustné, odpad ze zaplavených lokalit může být velmi nebezpečný a infikovaný. I proto žádáme, aby policisté zůstali, a zaměříme se i na tento problém," upozornil Týle.

Při sobotní návštěvě slíbil ministr Martin Pecina další pomoc. "V pondělí na jednání vlády budeme o současné situaci jednat, byli jsme přímo v terénu, udělali jsme si obrázek o rozsahu škod. Je jasné, že hasiči i policisté jsou stále velmi potřební," řekl ministr.

Město Nový Jičín žádá všechny, kteří přijíždějí s humanitární pomocí, aby už nevozili šatstvo s výjimkou nových ponožek a nového spodního prádla, pláštěnek a pracovních oděvů. Dále jsou velmi potřebné rukavice, utěrky, ručníky, gumáky, čistící prostředky a nářadí, například lopaty, kbelíky, hrábě, kolečka, motyky a podobně. K dispozici je sběrné místo v Beskydském divadle na Divadelní ulici, humanitární pomoc se sbírá u zadního vchodu mezi divadlem a bývalým okresním úřadem. Sběrné místo je v neděli otevřeno od 10 do 16 hodin, v pondělí od 8 do 17 hodin.

Krajská hygienická stanice v Ostravě provede v záplavových oblastech mikrobiologické kontroly jakosti vody ve studnách, a to po jejich vyčištění a desinfekci. Pokyny jsou uvedeny na letácích v kontaktních krizových centrech. "Podmínkou zůstává jen to, aby studna byla jediným zdrojem pitné vody a byla znečištěna povodněmi. Občané ať nahlásí svůj požadavek na kontaktní místa s uvedením jména, adresy, umístění studny a počtu zásobovaných osob," řekl Gabzdyl.

Celou zaplavenou oblast prochází statici a průběžně se rozhodují o případných demolicích. Pravděpodobně půjde o desítky domů. Nyní je však nejdůležitější zvládnout rozdělení humanitární pomoci a co nejdříve odklidit hromady odpadu podél vodních toků.

Novojičínsko zaplavila během několika minut ve středu 24. června 2009 večer povodňová vlna, která místy dosahovala až sedmi metrů. Důvodem byla lokální bouřka s průtrží mračen po předchozích vydatných deštích. Podle severomoravské policejní mluvčí Soni Štetínské a inspektora jesenické policie Jiřího Černěnka mají povodně na Novojičínsku do nedělního poledne devět obětí, na Přerovsku jednu a na Jesenicku tři.