Podle Kameníkové po silných přívalových deštích skutečně hrozilo vylití Husinecké přehrady na řece Blanici. Evakuaci obcí pod hrází zahájily záchranné složky už ve tři hodiny v noci. Od té doby muselo opustit domovy 75 obyvatel Strunkovic, Husince, ale i Těšovic. Evakuován byl i dětský domov v Žíchovci. Hasiči evakuovaným lidem přivezli deky, ošacení a další potřeby.

Po deváté hodině se v okolí Husince situace částečně uklidnila. Hladina Blanice kulminovala a hasiči dovolili lidem, aby se vrátili domů. "V Podedvorech a už i v Husinci řeka kulminovala a hladina pomalu opadá," řekla Mediafaxu před devátou hodinou dopoledne Kateřina Štěrbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Přesto je situace dál pod ostrým dohledem, lidé musí být připraveni okamžitě své domy opět opustit, jakmile by zazněly sirény. U Husince i Podedvor stále platí třetí stupeň povodňové aktivity, stejně jako na Bezdrevském a Zlatém potoce.

Voda se postupně zvedala na dalším toku Blanice - nebezpečí hrozí například lidem v Bavorově, Protivíně a Putimi, kde už hasiči také evakuovali několik domů. V současnosti kulminují průtoky na Blanici ve Vodňanech a v Protivíně.V Protivíně zahájili evakuaci už v noci, dohromady muselo opustit dům 150 lidí včetně klientů domu s pečovatelskou službou.

Postižena byla i Volně a obce v okolí ležící u řeky Volyňky. V Neměticích ale po poledni klesla Volyňka pod hranici stupně ohrožení. Třetí stupeň povodňové aktivity platí na Otavě ve Strakonicích. Stoupá také řeka Černá v Líčově a v Benešově nad Černou, kde kolísá na hranici pro třetí stupeň povodňové aktivity.

Výrazný vzestup hladiny očekávají vodohospodáři za soutokem Blanice s Otavou u Písku. Podle Štěrbové je nutné v Písku během dne očekávat výrazné překročení 3. stupně povodňové aktivity. Krizový povodňový štáb města zasedal ve 12 hodin. Povodňová komise vyhlásila, že město je v ohrožení a kulminace se očekává kolem 18. hodiny navečer.

K limitu pro třetí stupeň se ráno blížila Vltava i v Březí u Českých Budějovic, postupně ale klesá. Také na horním toku Vltavy se situace zlepšuje. Policie a hasiči ale důrazně žádají vodáky, aby opustili Vltavu kolem Lipenské přehrady. "V odpoledních hodinách Lipno zvýší průtok vody hrází, setrvání na vodě může být pro vodáky smrtelně nebezpečné," řekla agentuře Mediafax mluvčí hasičů Nicole Hovorková.

Celkem byly po nočních přívalových deštích evakuovány čtyři stovky obyvatel. Hasiči řešili už přes 100 událostí, v terénu mají 49 jednotek, 37 z nich je dobrovolných.

Při zásazích se v Jihočeském kraji zranili v neděli tři hasiči. "Dvě zranění máme hlášena ze Strakonicka, kde se převrhla avie s dobrovolnými hasiči, dva z nich utrpěli lehká zranění. Jeden zraněný je i ve Čkyni, kde si muž při odstraňování následků povodní poranil oko," řekl Mediafaxu Marek Slabý z jihočeské záchranné služby.

Kvůli dramatické situaci v regionu vyhlásil od 10 hodin dopoledne hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) stav nebezpečí.

Noční přívalové srážky na mnoha místech poškodily nebo zaplavily silnice - uzavřena je hlavní spojka mezi Strakonicemi a Prachaticemi, silnice mezi Bavorovem a Netolicemi a několik silnic 3. třídy. Ppod viaduktem v Prachaticích stojí metr vody, na cestě mezi Husincem a Vimperkem je omezený provoz kvůli odklízení následků sesuvu půdy a stromů.

Uzavřeny jsou i železniční tratě Prachatice - Vodňany, Volyně - Lčovice a Vimperk - Lipka.