"V neděli má statik rozhodnout o osudu dalších pěti rodinných domů," informoval Kůdela.

S likvidací škod po povodních budou i v následujícím týdnu pomáhat vojáci, kteří měli původně na Novojičísnku zůstat jen do neděle. "V sobotu domluvil starosta Nového Jičína Ivan Týle (ODS) s ministrem obrany Martinem Bartákem a moravskoslezským hejtmanem Jaroslavem Palasem (ČSSD) při jejich návštěvě postižených oblastí, že budou pracovat i příští týden," řekl agentuře Mediafax mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl.

V současnosti v městských částech Žilina a Bludovice pomáhá 250 vojáků, další padesátka působí v Kuníně a v Šenově u Nového Jičína.

Zatímco v nedalekém Jeseníku nad Odrou má 250 vojáků k dispozici těžkou techniku, novojičínští s ní dosud nedisponovali. „I tak jsou vojáci pro mnohé rodiny spásou. Ovšem potřebujeme nejen jejich sílu a šikovnost, odpad musí také někdo naložit a odvézt. Moc by nám pomohlo, kdyby armáda přivezla například nakladače,“ uvedl starosta Týle. Ten o techniku požádal ministra obrany. "Seznam nutné pomoci podle Bartáka v pondělí projedná vláda," doplnil Gabzdyl.

Ministr obrany zdůraznil, že pro boj s povodněmi je do konce července vyhrazena tisícovka vojáků. „Musíme však znát požadavky obcí. Myslím, že všechny jejich potřeby budou uspokojeny,“ uvedl Barták, ale upozornil také na stále tenčí rozpočet kvůli hospodářské krizi. „Jsme na hraně, příští rok by se úspory mohly dotknout i oblasti pomoci v krizových situacích,“ řekl Barták.

Starosta Týle také varoval, že po období povodňového adrenalinu přichází psychicky náročnější dlouhodobý úklid. „Proto jsme moc rádi, že v terénu pracují zkušení psychologové. Už dva lidé totiž kvůli depresím a jiným psychickým problémům museli vyhledat lékařské ošetření,“ řekl Týle. Jako stále naléhavější se jeví i dodržování hygienických zásad. V Novém Jičíně-Bludovicích se totiž podle krajských hygieniků u dvou lidí projevila průjmová onemocnění.

Město Nový Jičín se také obrací na řidiče, aby se pokud možno vyhnuli jízdě po silnici I/57 mezi Novým Jičínem a Hodslavicemi a mezi Novým Jičínem a Frenštátem pod Radhoštěm. "Vinou nedávných povodní zde stále padají stromy a po komunikaci se pohybuje těžká technika. V místě se tvoří kolony, proto je lepší oblasti vyhnout, případně využít objízdných tras," uvedl Gabzdyl.