„Již v pátek nastoupili členové týmu psychologické první pomoci ÚPZJ ČČK společně s týmem posttraumatické péče Hasičského záchranného sboru ČR v Hustopečích nad Bečvou, kde celý den poskytovali psychologickou pomoc,“ řekl Váňa. Hustopeče byly na Hranicku nejpostiženější obcí. „V sobotu se členové Červeného kříže přesunuli na Novojičínsko, kde od Hasičského záchranného sboru převzali koordinaci i realizaci psychologické první pomoci na povodní zasažených územích,“ dodal Váňa.

Po celý víkend budou členové této speciální jednotky, posílené o vyškolené členy humanitárních jednotek ČČK z Olomouce, Ostravy, Opavy, Frýdku Místku a Hradce Králové, poskytovat postiženým psychosociální pomoc.

Na místě působí i profesionálové z Krizového centra Ostrava. „Situace po povodni je složitá a v tuto chvíli již postiženým začínají docházet psychické síly, což je obvyklý jev po takto rozsáhlých mimořádných událostech. Několik osob jsme již také z tohoto důvodu museli předat do lékařské péče,“ doplnil Váňa.

Český červený kříž v Novém Jičíně organizuje tuto sobotu i neděli sbírku materiálu pro likvidaci následku povodní. Žádané jsou zvláště dezinfekční a hygienické potřeby a pracovní rukavice.

V současné době se ÚPZJ ČČK připravuje na vyslání tříčlenného týmu psychosociální pomoci již i do Žulové na Jesenicku, která byla vodou postižena až na konci týdne.