"Postižené obce navštívil jako člen vlády, můj rezort ze svého rozpočtu pomoct vyplaveným lidem nemůže," vysvětlil Kocáb pro agenturu Mediafax, proč dá peníze z vlastních zdrojů.

Zároveň přislíbil, že bude prosazovat i co největší vládní podporu. "To, co jsem na Novojičínsku viděl, mnou hluboce otřáslo, dojatý jsem byl hlavně tragickými lidskými osudy při katastrofální velké vodě. V pondělí budu na zasedání vlády hlasovat pro co největší pomoc zaplaveným oblastem v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji," řekl ministr.

Návštěvu postiženého regionu Kocáb spojil s již dříve plánovanou cestou. "Do Moravskoslezského kraje jsem měl v sobotu cestu i tak, pozval mě romský aktivista Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití, abych byl při otevření dětského koutku komunitního centra v osadě Liščina v Ostravě-Hrušově," popsal Kocáb.

Ministr má namířeno i do Vítkova na Opavsku, kde v dubnu došlo k útoku na romskou rodinu. "Setkám se starostou Pavlem Smolkou (SNK), místostarostou Oldřichem Víchou (ČSSD), a romskými rodinami Sivákových a Malých. Zdá se, že vyšetřování žhářského útoku není tak rychlé, jak by mělo. Pomoc oběma rodinám je také pomalejší, než si situace zaslouží. Poradíme se, jak věci urychlit," řekl Mediafaxu Kocáb.