Agenturu Mediafax o vyhlášení stavu nebezpečí informoval hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD). Rozhodnutí o vyhlášení stavu nebezpečí iniciovali starostové obcí z Jesenicka. Podle hejtmana opatření vyplývá z krizového zákona a znamená pro region například povinnost pracovní výpomoci a poskytování prostředků na odstranění škod. Dále musí všichni lidé hlásit přechodné změny pobytu, aby se eliminovala možnost pohřešování.

V rámci opatření budou také přednostně zásobovány dětské, zdravotnické a sociálních zařízení, dále bezpečnostní a požární sbory a složky celého integrovaného záchranného systému. "Pokud bude vývoj příznivý, lze stav nebezpečí zkrátit, v opačném případě prodloužit," podotkl hejtman.

Do postižené oblasti přijel i generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán. Ten podle hejtmana Tesaříka mimo jiné přislíbil dodání 200 vysoušečů. O situaci se zajímají i ministři vnitra a obrany.

Region v noci na sobotu postihla další vlna ničivých povodní. Během zásahu při ní zemřel velitel sboru dobrovolných hasičů poté, co jej ve Vlčicích u Javorníku strhla silná záplavová vlna i s mostem, na kterém stál. Jde už o 12 oběť povodní, které v posledních dnech sužují Moravu.

Hasiči na Jesenicku v noci zachránili 64 lidí a evakuovali 150 osob – mezi nimi 45 z dětského tábora v České Vsi a 75 lidí z restaurace ve Staré Červené vodě. Podíleli se rovněž na zpevňování hrází a zajišťování nouzového ubytování.

Likvidace následků povodní pokračuje i v sobotu. Na místě zasahuje zhruba stovka hasičů z 12 jednotek, v terénu mají i těžkou techniku. "Jednotky požární ochrany intenzivně spolupracují s Policií ČR, zdravotnickou záchrannou službou a orgány obcí," doplnila mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru Ivana Svitáková.

"Na Jesenicku působí nyní k udržení pořádku a bezpečnosti 50 policistů a 10 celníků," sdělil severomoravský policejní ředitel Jaroslav Skříčil. "Máme připravené i zálohy v Šumperku a Olomouci, ale zřejmě jich nebude potřeba," doplnil Skříčil.

Hasiči se snaží uvolnit poškozené silnice a mosty i zanesená koryta toků, pomáhají s vyklízením podmáčených domů, odčerpávají vodu. Záchranné složky se snaží zajistit nouzové zásobování pitnou vodou i dalšími potřebami. Do postižené oblasti na žádost Olomouckého kraje vyslány i armádní jednotky z Olomouce. V některých místech, kde voda přerušila dopravní spojení, probíhá výstavba provizorních mostů. "Na zajištění výstavby provizorních mostů spolupracuje HZS ČR se Správou státních hmotných rezerv, Ministerstvem dopravy a Ministerstvem obrany," dodala Svitáková.

Hejtman Olomouckého kraje uvedl, že se škody na Jesenicku odhadují zatím na 320 milionů korun. Spolu s Hranickem pak činí zhruba půl miliardy korun. Na Jesenicku je povodní postiženo až 18 obcí. Na Hranicku povodně od noci ze středy na čtvrtek postihly osm obcí, tam ale podle hejtmana stav nebezpečí nebylo třeba vyhlašovat.