Starosta v této souvislosti opakovaně ocenil zájem představitelů Olomouckého kraje a předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) o situace na povodněmi postiženém Hranicku. „Přišli obhlédnout situaci a nabídnout pomoc hned ve čtvrtek,“ řekl Wildner.

„Jen škody na městských budovách činí asi 10 milionů korun,“ konstatoval starosta. „Může to být ale i více, k tomu jsou další škody na komunikacích,“ dodal s tím, že škody na soukromém majetku nyní ještě nelze ani odhadnout.

Město již získalo od hasičů prvních 15 vysoušečů. Bude je půjčovat lidem po jednom maximálně po dvou kusech na týden. Nyní jsou již všechny využity a město shání další. V součinnosti s charitou by jich mohli mít v Hranicích 45. V postižených místech jsou rozmístěny kontejnery.

V Hranicích se vylily všechny menší vodní toky – Velička, Ludina, Račí potok i Bezejmenný potok. Bečva naštěstí zůstala v korytě. Zaplavená byla silnice I/47, nánosy bahna jsou na sjezdu z dálnice. „Dálnice však celkově městu pomohla, protože zadržela největší přívaly vody a vytvořila jakýsi poldr, který postupně odtéká,“ řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. „Nebýt toho, byla by škoda napáchaná Veličkou určitě daleko větší,“ dodal.

V Hranicích je i v pátek uzavřena zdejší Billa, jejíž střechu v noci poškodil blesk. Nejvíce poškozená je ovšem mateřská škola Komenského, která má zničené celé přízemí včetně podlah. Rodiče dětí a další dobrovolníci z ní vyvezli pět kontejnerů zničeného inventáře a hraček pro děti.

Podle informace asistenta předsedy sněmovny Filipa Žáčka poslal Vlček v pátek na obnovu této školky ze svého 20 tisíc korun. „Chtěl jsem poskytnout adresnou pomoc tam, kde je to podle mého názoru potřeba,“ řekl Vlček.