Letos se návštěvníci mohou těšit na díla od bratří Čapků, Shakespeara či Bohumila Hrabala. Sezona před jediným amatérsky postaveným otáčivým hledištěm na světě, kam se vejde 242 diváků, začne v půl desáté večer hrou Ze života hmyzu. V průběhu července a srpna uvidí zájemci Hrabalovu hru Postřižiny, která se dočkala rovněž filmového zpracování. V srpnu pak kromě toho na diváky čeká ještě dílo Dva na koni, jeden na oslu. „Jsme plnohodnotným konkurentem otáčivému hledišti v Českém Krumlově. I když, samozřejmě rozsahem kapacity a známostí místa se mu nevyrovnáme,“ uvedl Jan Humhej.

Kromě divadelního spolku Vltavan se několikrát za sezonu na Vltavotýnském otáčku představí i hostující české soubory. Vstupné je 120 korun.

Na světě existují pouze tři podobná zařízení. „Jedno ve Finsku, druhé v Českém Krumlově a pak naše. To je ale jediné na světě, které jsme postavili v roce 1983 amatérsky a tehdy načerno, za pouhé dva měsíce. Důvodem bylo sté výročí znovuotevření Národního divadla v Praze,“ prozradil Humhej.

Divadelní historie v Týně nad Vltavou sahá až do roku 1855, kdy zde vznikl první ochotnický spolek. Otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou stojí na místě, kde kdysi stával hrad. Současný unikátní objekt divadelní točny má být nahrazen novým v původní půdorysné stopě. Zatím Vltavan stále shání finance na realizaci. Prostředky jsou odhadovány až na 20 milionů korun. Vzniknout by zde tam mohlo otáčivé hlediště s možností zastřešení, kde by pohony a pojezdy točny byly umístěny v podzemní části pod železobetonovou deskou točny a šlo by o podobu připomínající jakési vesmírné těleso. Rozšířit by se měla i kapacita sedadel.