Letní olympiáda se v Táboře koná oficiálně až do neděle 28. června, přičemž závěrečný ceremoniál je plánován na sobotní dvacátou hodinu na Stadion Míru, který bude také přístupný veřejnosti, zatímco úterní zahajovací ceremoniál byl pouze pro novináře a pozvané hosty. Závěrečný ceremoniál ukončí letní olympiádu dětí a mládeže v sobotu večer, kdy v půl jedenácté večer vyvrcholí i velkolepým ohňostrojem. Ten bude součástí přehlídky Vulkán 2009, jehož druhý ročník se v Táboře uskuteční.

Nejúspěšnější jsou v dosavadním průběhu her z jihočeských barev plavci a cyklisti, kteří mají po sedmi cenných kovech. „V bazénu zazářil především mladší žák Josef Moser, který na svých tratích třikrát triumfoval, starší žák Martin Rus „vylovil“ jednu zlatou a dvě stříbrné medaile. Mezi cyklisty zabodovaly dívky v časovce jednotlivců (tři medaile) a nadmíru se vydařily závody v cyklokrosu, kde domácí reprezentanti posbírali hned čtyři medaile,“ uvedl Máče.

Navíc, v pátek odpoledne je ještě na pořadu silniční závod, takže se naskýtá šance dosavadní získané kovy rozšířit. Nadmíru spokojeni mohou být také triatlonisté se čtyřmi kovy a moderní gymnastky, které získaly tři medaile.

Z atletiky mají Jihočeši z dosavadních soutěží dvě medaile, rychlostní kanoistika přispěla jedním kovem. V pátek jsou na programu mimo jiné také disciplíny tenisu či karate.

Účastníci olympiády od středy soutěží o medaile a bodovaná umístění v atletice, plavání, fotbalu, tenisu, basketbalu (dívky), plážovém volejbalu, cyklistice (silniční závod a cyklokros), triatlonu, rychlostní kanoistice, moderní gymnastice, florbalu (chlapci) a karate. Součástí her budou i dvě neolympijské soutěže v kuželkách a šachu O pohár starostky města Tábor. Organizátoři připravili doprovodný kulturní program, vystoupí například skupiny Chinaski, Maxim Turbulenc či zpěvačka Ewa Farna.

Olympijští organizátoři rozdají během čtyř soutěžních dnů 273 sad medailí. Kromě toho získají účastníci her z celé republiky diplomy, pamětní listy a dary od sponzorů. Her IV. letní olympiády dětí a mládeže, která se koná od 23. června, se účastní na 2400 lidí, z nichž téměř 2000 jsou sami malí a mladí sportovci. Zbytek jsou trenéři a doprovod.

Plánovaný rozpočet akce představuje 15 milionů korun, na jeho pokrytí se podílejí Jihočeský kraj, město Tábor, Český olympijský výbor, ministerstvo školství, výpravy krajů a sponzoři. Olympiádu dětí a mládeže Český olympijský výbor vyhlašuje střídavě pro letní a zimní sporty podle obdobných principů jako Mezinárodní olympijský výbor vyhlašuje olympijské hry. Zatím se uskutečnilo šest ročníků republikových her, tři letní a tři zimní. První letní dětská olympiáda se uskutečnila v roce 2003 v Litomyšli, Chocni a ve Svitavách na Pardubicku. První zimní hry, s kterými se letní vždy střídají, pořádal Středočeský kraj. Letní olympiáda se většinou konala ve více městech kraje. Na jihu Čech se hry uskuteční pouze v Táboře.