"Jackson byl legendou a s jeho smrtí skončila jedna etapa. Jeho pozici nemůže nikdo nahradit, je to stejné jako když zemřel Kurt Cobain, Elvis Presley či John Lennon," řekl Mediafaxu Dědek. Zároveň podotkl, že Jackson na scénu přišel v době, kdy vzniklo MTV a tehdy se zapsal do historie světového hudebního průmyslu.

V rozhovoru pro Českou televizi Jan Dědek řekl, že Jackson byl skvělý muzikant, tanečník a skladatel. "Těžko říct, jestli by se Jacksonovi podařil ten plánovaný comeback, osobně si myslím, že moc ne, jeho kariéra v poslední době nebyla moc úspěšná, spíš se mluvilo o jeho skandálech a dluzích," uvedl Dědek. Dále dodal, že Michael Jackson přišel těsně po nástupu MTV a měl velikou příležitost v tom, že mohl nabídnout kombinaci skvělého zpěvu, image a tance. Jeho písně jsou podle Dědka nadčasové, ale nejsou podbízivé.

"Moje vzpomínka na Jacksona se váže k tomu, když jsem za neuvěřitelně dramatických okolností sháněl jeho album Thriller, které se v 80. letech vydávalo v reedici. Byl to zpěvák, jehož jste nemohli přehlédnout. Nikdo nemůže přehlédnout jeho měsíční chůzi," řekl v rozhovoru pro Českou televizi hudební publicista Luděk Staněk. Podle něj Jackson především definoval pop jako takový a to, jak byl pop prezentován. "Jeho videoklip k Thrilleru stál tehdy asi neuvěřitelných půl milionu dolarů, odstartoval úplně novou dekádu ve výrobě videoklipů a v podstatě ukázal to, na čem potom bylo vystavěné celé MTV a celé tvorba ve videoklipech obecně," dodal Staněk.

"Je to jedna z osobností, která mínila a měnila podobu populární hudby a myslím si, že i do jisté míry zasáhla hodně do podoby světa. Je to hodně nadneseně řečeno, ale nějaký vliv tam určitě byl. Speciálně v 80. letech to bylo album Thriller, které dostalo na stejnou úroveň černošskou hudbu s bílou hudbou a zasloužil se i o úžasné propojení černošské a bíle hudby, které funguje do dneška i v těch nejkomerčnějších podobách," řekl hudební publicista Vladimír Vlasák pro Českou televizi. Zároveň dodal, že se Jacksonovi podařilo strhnout velkou pozornost na klipy. "Jeho klipy dělané jako nákladné minifilmy změninily podobu populární hudby v tom, že ji zvizualizovaly. Hudební stanice MTV se stala světovým fenoménem mimo jiné také díky Michaelu Jacksonovi," dodal Vlasák.PROFIL: Král popu Michael Jackson

Legendární zpěvák Michael Jackson se během svého života dostal na úplný vrchol slávy, ale i na okraj společnosti. Muž, který dal tanci měsíční chůzi, byl souzen za zneužívání malého chlapce.

Americký popový zpěvák a skladatel Michael Jackson se narodil 29. srpna 1958 v Gary ve státě Indiana. Do světa showbyznysu se dostal už jako dítě, když se v roce 1964 přidal ke svým sourozencům a společně vytvořili formaci zvanou The Jackson 5. První společnou desku vydali v roce 1969, v Michaelových 12 letech. Ten se ale stále více začínal věnovat sólové kariéře a s bratry vystoupil naposledy v roce 1984.

Svou první sólovou desku Off the Wall vydal Michael Jackson roku 1979. V roce 1982 následovalo dnes již legendární album Thriller, které se stalo nejprodávanějším albem zpěvákovy kariéry. Následovala alba Bad, Dangerous, History, Blood on the Dance Floor a Invincible

Jackson se proslavil nejen hudbou, ale zároveň svou touho po změně vizáže a své tmavé pleti, kvůli které podstoupil řadu plastických operací, které však většinou popíral. Poprvé se do rukou plastických chirurgů dostal v roce 1979, když si zlomil nos. Ten mu lékaři upravili, ovšem v roce 1984 si nechal noc opravit znovu. Roku 1987 si zase nechal vytvořit dolíček na bradě. Jackson údajně trpěl onemocněním kůže, při kterém dochází k výpadkům pigmentu a které se projevuje bílými skvrnami. Tyto skvrny se Jackson snažil zakrýt tmavým makeupem, který zhruba roku 1986 změnil na světlý.

Jackson byl dvakrát ženatý. Poprvé s dcerou Elvise Presleyho Lisou Marií Presleyovou a podruhé se zdravotní sestrou Debbie Roweovou, se kterou měl dvě děti. Jackson však měl ještě jednoho potomka, jehož matku se mu ale před veřejností podařilo zamlčet.

Jeho kariéra, kterou začal jako šestiletý chlapec, byla přerušena v roce 2003, kdy byl obviněn ze zneužívání čtrnáctiletého chlapce. Čtyřměsíční soud v roce 2005 ho v plném rozsahu zprostil viny, od té doby žil Jackson v ústraní.

Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.