Oslavy, které se uskuteční po celé Praze, návštěvníkům nabídnou divadelní představení, performance, sportovní exhibice i koncerty předních českých interpretů. Velkolepý kulturní happening zahrnuje také projekt Opera v ulicích města nebo Poetický běh Petřínem k Pražskému Večerníčku. Pořadatelé první ročník Oslav Prahy vnímají jako počátek události, která by se v následujících letech mohla stát nedílnou součástí života české metropole.

Program Oslav Prahy je členěn do pěti tematických celků. Praha krásná nabízí karneval v ZOO, zpřístupnění expozic Národní galerie či výtvarné dílny v ulicích velkoměsta. Přehlídku adrenalinových sportů, exhibici olympijských vítězů i barmanskou show na Smíchovské pláži zprostředkuje Praha živá. V rámci projektu Praha svobodná například ožije socha Jana Husa na Staroměstském náměstí. Zájemcům o tradice je věnován program Praha historická nabízející Staroměstské hody i rej strašidel v zákoutích metropole. Součástí projektu Praha futuristická je prohlídka hvězdárny a pražského podzemí nebo vyhlášení Sbírky odkazů Járy Cimrmana.

Úvodní den Oslav Prahy zahrnuje výstavu Marka Smejkala v paláci Lucerna, který na svých fotografiích zachytil hudební hvězdy jako kapely U2 a R.E.M. nebo Davida Bowieho, Iggyho Popa a Tinu Turnerovou. Dny české metropole lze oslavit ve 14 pražských barech, které si pro své návštěvníky připravily speciální nabídku. Zájemci mohou také nahlédnout do zákulisí Divadla Na Zábradlí nebo navštívit Staročeský skanzen na Staroměstském náměstí. Na něm se vedle hrdinů pražských legend objeví také tváře z populárního televizního pořadu Hádej kdo jsem?.

Pražské oslavy budou oficiálně zahájeny v pátek ve 20 hodin, kdy se na Staroměstském náměstí rozezní zvony pražských katedrál. Po úvodním projevu primátora Pavla Béma se uskuteční koncert skupiny Pražský výběr II v čele se současným ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem. Jeho kapela do svého vystoupení zakomponuje motivy strakonických dudáků a chybět nebude ani nejznámější hit Pražákům, těm je tu hej.

Hlavní program Oslav Prahy se odehraje o víkendu, kdy se zájemcům zdarma otevře Národní galerie, Uměleckoprůmyslové muzeum, Český rozhlas, Národní muzeum, Galerie Klementinum i Galerie hlavního města Prahy.