"Akce má dvě části. Jedná se o opatření kriminalistů v civilu a samozřejmě také uniformované policisty, kteří hlídají centrum města 24 hodin denně," uvedl Kuřitka. Policisté se zaměří na ulice Nádražní, Nové sady, Benešova, Denisovy sady a Bašty a standardní počet policistů bude navýšen o 12. "Preventivní funkce akce spočívá ve vytipování osob, které by mohli být okradeny a jejich varování před možným nebezpečím," upřesnil kriminalista.

Pomoc okradeným lidem by měla růžová bezpečnostní pomůcka, tzv. bodyguard. Je to alarm, který se připne k cenné věci a při jejím vytažení z kabelky, batohu nebo kapsy začne hlasitě pípat. "Máme jich k dispozici řádově stovky a budeme je lidem dávat na různých policejních akcích," řekl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Akce potrvá během celého léta, poté ji kriminalisté vyhodnotí a přijmou další opatření. "Rozhodneme se, zda má větší smysl využít policisty v civilu nebo uniformované složky," řekl Kuřitka.

V městské části Brno-střed bylo od začátku roku do konce května evidováno 353 kapesních krádeží, což je o 48 více než ve stejném období loňského roku. V celém Brně policisté v roce 2008 zaznamenali 2028 případů. Jejich objasněnost se pohybuje kolem 10 procent.