"V dnešní zrychlené době mnoho lidí zapomíná poděkovat za radost v našich životech a tu Waldemar Matuška a Karel Gott do našich životů vnáší. V České republice není nikdo, kdo by jejich jména neznal. Nejsou to jen jména, ale jsou to symboly doby," řekl Bém. Za Waldemara Matušku, který byl oceněn in memoriam za zásluhy v populární hudbě, převzal medaili jeho syn, Gotta do Brožíkovy síně doprovodila jeho manželka Ivana. Gott medaili dostal u příležitosti svých 70. narozenin.

Zlatý slavík děkoval za medaili se slzami v očích a vzpomínal na Matušku a jejich pěvecké začátky.

Gott je jedním z nejvýznamnějších českých zpěváků, nejmenovaný král české popmusic a majitel 34 Zlatých slavíků a řady zahraničních ocenění. Mezi jeho nejznámější hity patří například Lady Carneval, Když muž se ženou snídá, Pojď, ukážu ti cestu rájem nebo pohádková píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš.

Stejně jako Gott tak i Matuška byl jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let. V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor. O 16 let později se Matuška oženil se zpěvačkou Olgou Blechovou, s níž v roce 1986 emigroval do Spojených států.

Během své pěvecké kariéry získal Matuška dvakrát Zlatého slavíka v letech 1962 a 1967. Řadu ocenění získal také na festivalu Bratislavská lyra. V roce 1980 mu byl udělen titul zasloužilý umělec, o který po emigraci přišel. Po sametové revoluci byl jmenován do Síně slávy. V roce 2007 dostal od prezidenta Václava Klause Čestnou plaketu prezidenta republiky.

Matuška zemřel 30. května na Floridě. Příčinou smrti dlouhodobě nemocného šestasedmdesátiletého zpěváka byl zápal plic a následné selhání srdce.