"Mistrovství repubiky je dobrou příležitostí ke splnění limitu pro účast na mistrovství světa v Berlíně," připomněl ředitel Českého atletického svazu (ČAS) František Fojt. Na šampionátu budou startovat téměř všichni špičkoví čeští atleti. "Zraněný je překážkář Petr Svoboda a po loňské operaci kolene se stále ještě nezotavila tyčkařka Kateřina Baďurová, z tréninkových důvodů nebude startovat běžec Jakub Holuša," řekl šéftrenér českých atletů Václav Fišer. "Moc se ale těším zejména na mužské sprinterské souboje a ženskou dvoustovku, kde se představí překážkářka Lucie Škrobáková a uzdravující se vícebojařka a dálkařka Denisa Rosolová - Ščerbová," dodal. "Limitů pro účast v Berlíně je na můj vkus zatím málo, počítám, že takových deset by jich moho přibýt," doufal Fišer.

"Po čase přivádíme domácí mistrovství znovu do Prahy, i když se přiznám, že jsme nad tím trochu váhali. Není totiž právě snadné dostat pražského diváka na atletiku," řekl ředitel závodu Josef Šrámek. "Na druhou stranu většina špičkových atletů je soustředěná v pražských klubech a hlavní město si zaslouží šampionát pořádat," dodal. Pořadatelé věří, že šampionátu bude přát počasí a chtějí zájem diváků zejména z řad malých adeptů královny sportu podpořit řadou doprovodných akcí. "Optimistický odhad je 5000 diváků," vysvětlil Šrámek.

Soutěže mistrovství republiky, jichž se zúčastní 480 závodníků, začnou v sobotu v 13.30 závodem kladivářů a skončí v 19.10 během na 10 000 metrů mužů. V neděli se začíná v 16.30 trojskokem žen, oštěpem mužů a vrhem koulí žen, program vyvrcholí v 19 hodin mužskými čtvrtkařskými štafetami. Hod oštěpem žen s Barborou Špotákovou je na programu v neděli v 18 hodin.