"Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí vrchního soudu, protože zjistil, že špatně vyhodnotil výslechy dvou svědků," řekl Knötig. Nejvyšší soud to považuje za procesní chybu. Oba svědky, kteří mluvili v Kanyzův prospěch, totiž pražský soud považoval za málo věrohodné, v odvolacím řízení je však podle zjištění Nejvyššího soudu k opětovnému výslechu znovu nepozval. "Nařídili jsme proto nové projednání případu, přesně jsme soudcům jejich chyby vytkli a nařídili je odstranit," uvedl Knötig.

Pražský vrchní soud Jana Kanyzu podle Knötiga ve svém rozsudku v prosinci 2006 zprostil nařčení ze spolupráce se Státní bezpečností. Herce, spojeného ve svazcích StB s krycím jménem Honza, rovněž soud nařídil vymazat z evidence agentů. Odvolací soud navíc potvrdil, že Kanyza byl ve svazcích evidován neoprávněně. "Nyní bude muset Vrchní soud v Praze rozhodnout celou kauzu znovu. Spis jsme mu již odeslali," uvedl Knötig.

Jan Kanyza se k rozhodnutí soudu odmítá kvůli špatným zkušenostem z minulosti vyjadřovat. Svůj postoj herec nemění ani v případě, kdy výsledky sporu podporují jeho tvrzení. "Považuji za zcela nesmyslné, že se tím chcete dál zabývat. Média na mě za poslední roky nakydala tolik špíny, že bych ji mohl exportovat," reagoval Kanyza.

Dvaašedesátiletý Jan Kanyza je známý český filmový a televizní herec, absolvent pražské DAMU. Státní bezpečnost si jej vytipovala k spolupráci v roce 1971 jako čtyřiadvacetiletého studenta DAMU a od roku 1975 do roku 1984 jej evidovala jako agenta pod krycím jménem Honza.

Ze spisu Jana Kanyzy však vyplývá, že sice byl Státní bezpečností nasazen za normalizace na kolegu Vítězslava Jandáka, ale nic špatného na něj obávané StB neřekl. Oficiální stostránkový svazek Kanyzy neobsahuje žádná negativní hlášení ani o dalších umělcích. Měl donášet například na Pavla Landovského či Jiřího Kodeta.

Herec Kanyza již dříve kontakty s tajnou policií připustil. "Na schůzky s estébáky jsem chodil, protože jsem měl strach. Ale vždy jsem jim odpovídal velmi opatrně a neutrálně," řekl Kanyza předtím, než se úplně stáhl z veřejného života.

Celou aféru ukončilo až zmíněný rozsudek Vrchního soudu v Praze, který 19. prosince 2006 konstatoval, že herec Jan Kanyza s StB nespolupracoval a nebyl jejím spolupracovníkem.

Dlouhá mediální aféra spojená s touto kauzou herce údajně psychicky poškodila natolik, že se již nehodlá nikdy věnovat své herecké profesi a prý se bude nadále věnovat pouze svému velkému koníčku, jímž je malování. Kromě své herecké profese je Jan Kanyza je také autorem několika knih pro děti.