Slavnostní koncert dále připomene tvorbu Bohuslava Martinů jeho oratorii pro sóla, smíšený sbor a orchestr. V sólových partech se představí sopranistka Eva Urbanová a tenorista Jaroslav Březina. K dalším účinkujícím slavnostního koncertu bude patřit barytonista Aleš Jeniš, basista Martin Gurbal a recitátor David Matásek. Zahájení sezony 2009/2010 bude v Národním divadle věnováno také tvorbě Antonína Dvořáka a jeho Symfonii č. 8 G dur.

Koncert v Národním divadle je součástí projektu Martinů Revisted, který připomíná 50. výročí úmrtí tohoto významného českého skladatele. Jeho hudební variace na Epos o Gilgamešovi využívá raně barokních forem. Martinů zasvětil studiu literární památky z počátku babylonských dějin několik let a věnoval jej dirigentu Paulu Sacherovi a jeho ženě Maje. Premiéra Eposu o Gilgamešovi se uskutečnila roku 1958 v Basileji, kde dílo sklidilo velký úspěch.

Dirigent Tomáš Netopil v Národním divadle v nadcházející sezoně uvede také koncertní nastudování opery Salome od Richarda Strausse i Mozartova hudební díla Zahradnice z lásky a Figarova svatba. Netopil rovněž připravuje ve spolupráci s režisérem Yoshi Oidou operu Idomeneo a Janáčkovu Káťu Kabanovou s Robertem Wilsonem.