Na mnoha mobilních jevišť a třech stadionech v zámeckém parku i skanzenu se lidem během čtyř dní představí bezmála 2000 folkloristů z Česka, dalších 250 přijelo ze zahraničí. "Kromě předních tuzemských souborů přijeli hosté z Bulharska, Jižní Koreje, Slovenska, Turecka, Uzbekistánu a Velké Británie," řekla Horehleďová. Od letošního roku je podle jejích slov navíc součástí festivalu i Dětská Strážnice.

"Od čtvrtka do neděle je pro návštěvníky připraveno osmatřicet pořadů," upřesnila Horehleďová. Dodala, že v průběhu celého festivalu vystoupí sedmdesát souborů a skupin, dvanáct cimbálových muzik a šest dechových hudeb. "V areálu skanzenu pak bude možné při práci sledovat zručnost osmačtyřiceti řemeslníků," upřesnila.

V zahraničních pořadech si podle jejích slov diváci připomenou mistrovská díla zapsaná v seznamu UNESCO. "Stejně jako my máme verbuňk, mají také ostatní státy své tance nebo třeba nějaké lidové divadlo,“ upozornila tajemnice festivalu.

Z domácích regionů dostane letos větší prostor Luhačovické Zálesí. "Bude mu věnován páteční regionální pořad na stadionu Bludník a jeho repríza bude v neděli," řekla tajemnice z pořádajícího Národního ústavu lidové kultury.