„Další dva lidé zemřeli v Kuníně a Bernarticích kvůli zdravotním problémům, když se k nim nemohli dostat záchranáři,“ doplnil Kůdela. Později potvrdil i pátou oběť, která zemřela za podobných okolností.

Podle večerních informací se záchranáři kvůli záplavám nemohli dostat k muži se srdečními potížemi a ženě, která začala rodit. Zatím ale není jasné, jestli úmrtí s některým z těchto případů souvisí.

Průtrž mračen způsobila na Novojičínsku živelnou katastrofu, voda zaplavila několik obcí. Zaplaveno bylo město Jeseník, a obce Žilina, Mořkov, Životice u Nového Jičína, Bludovice, Kunín, Šenk, Hodslavice a Hostašovice. Hrozí rozlití rybníka Kacabaja u Hodslavic. "Jsme v Bludovicích, které jsou bez elektřiny, policisté a hasiči zde sundávali promrzlé a promočené lidi ze stromů a střech automobilů," uvedla po půlnoci policejní mluvčí Miroslava Šálková-Michálková.

Hasiči museli evakuovat desítky lidí. "Hasiči evakuují ve spolupráci s dalšími záchrannými složkami desítky obyvatel v obcích Mořkov, Životice a Hodslavice," popisoval mluvčí hasičů. Na místě jsou profesionální i dobrovolné hasičské jednotky, na pomoc přijeli rovněž příslušníci záchranného útvaru z Hlučína.

Silnice z Frenštátu do Rožnova je zcela neprůjezdná. Zaplavena je také silnice v obci Tichá. „Důrazně vyzýváme veřejnost, aby do postižených oblastí nikdo nejezdil,“ uvedla Michálková-Šálková. Před 23. hodinou strhla povodeň v Novém Jičíně vysokokapacitní plynové vedení. V oblasti hrozil výbuch, musel být evakuován domov důchodců. Unikající plyn se podařilo zastavit až kolem půlnoci.

Podle náměstka ředitele Povodí Odry Čestmíra Vlčka vystoupila hladina Jičínky ve čtvrtek nad úroveň stoleté vody, když vytvořila až sedmimetrovou povodňovou vlnu. Po středeční 23. hodině sice hladina Jičínky začala klesat, ale problémy může ještě způsobit Odra, do které se Jičínka vlévá. Povodňová vlna postupuje dále na Ostravsko, na okraji Ostravy hasiči staví hráze.

Po půlnoci se dostala na 3. povodňový stupeň navíc říčka Sedlnice. V ostravské části Poruba se očekává pětiletá až desetiletá voda. U ostravské lokality Žabník už začali hasiči kvůli očekávané povodňové vlně stavět 200 metrů dlouhou a metr vysokou ochrannou hráz. "Zde se několikrát stavělo i před dvěma a třemi lety a jednou se evakuovali obyvatelé zdejších rodinných domků," řekl Kůdela.

Po cestě se Odra nejspíše rozlije také v Chráněné krajinné oblasti Poodří, kde má ale velký prostor a pravděpodobně tam nezpůsobí velké škody. Situace může být ovšem už po půlnoci vážná v obcích pod CHKO, v Košatce, Polance a Bartošovicích, kde se hodně domů nachází blízko u vody. "Hasiči mají příslušné informace kvůli případné evakuaci," řekl Vlček. Zatím ale není jisté, zda se v těchto místech řeka skutečně vylije z koryta.

Meteorologové v noci varovali, že se situace nezlepší ani ve čtvrtek - stupeň ohrožení už platí pro osm krajů. Povodně budou dál hrozit v Jihočeském, Zlínském, Olomouckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. Na Vysočině, v Pardubickém a Jihomoravském kraji hrozí silné bouřky s nebezpečnými doprovodnými jevy. Ty mohou během dne zasáhnout území celé Moravy.