"Pokud cestující musí vyjet, doporučujeme, aby se před cestou obrátili se na telefonní linku 840 112 113 a zjistili si aktuální stav. Informace pro cestující jsou dostupné 24 hodin denně ve třech světových jazycích," sdělily České dráhy. Všechny údaje o omezeních lidé naleznou rovněž na adrese www.cd.cz/omezeniprovozu.

Na trati Česká Třebová - Přerov - Bohumín je mimo provoz úsek Hranice na Moravě - Polom. Kvůli tomu rychlík InterCity Ostravan z Prahy do Českého Těšína končil v Hranicích na Moravě. Do Ostravy jel jeden náhradní autobus. Vlak InterCity Manažer z Prahy do Bohumína byl v úseku Olomouc hlavní nádraží a Ostrava-Svinov odkloněn přes stanice Krnov - Opava východ. Nabral déle než hodinové zpoždění.

Rychlík Matalík z Prahy do Vsetína skončil v Hranicích na Moravě. Náhradní autobusovou dopravu dráhy nemohly zajistit kvůli zatopeným silnicím. Rychlík Šírava z Prahy přes Ostravu do Košic a Humenného jel v úseku Olomouc hlavní nádraží a Ostrava-Svino přes stanice Krnov - Opava východ a nabral déle než hodinové zpoždění. Rychlík Excelsior z Košic přes Ostravu a Prahu do Chebu táhly ze stanice Ostrava-Svinov odklonem motorové lokomotivy. Rychlík Rožmberk z Plzně přes České Budějovice, Brno a Přerov do Bohumína zastavil v Přerově.

Uzavřená je trať Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. Všechny regionální vlaky jsou nahrazeny autobusy. Trať Ostrava - Valašské Meziříčí není průjezdná v úseku Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm, silnice jsou pod vodou a autobusy není možné nasadit.

Místní záplavy postihly Vsetínsko a Novojičínsko, pod vodou se ocitly stovky domů. Povodeň si vyžádala nejméně čtyři životy. Dva lidé se utopili, dva měli akutní zdravotní potíže a záchranáři se k nim kvůli záplavám nedostali.