"Záchranářům, se ji přes všechnu snahu nepodařilo oživit," uvedl Humpl s tím, že kvůli povodni není zatím možné tělo z oblasti odvézt. O dalších obětech nebo zraněných zatím informace nejsou. "Dosud nemáme hlášení o dalších zraněných, naši lidé mají problém vůbec se dostat na místa, která zaplavila voda," uvedl Humpl.

Průtrž mračen způsobila na Novojičínsku živelnou katastrofu, voda zaplavila několik obcí. Zaplaveno bylo město Jeseník, a obce Žilina, Mořkov, Životice u Nového Jičína, Bludovice, Kunín, Šenk, Hodslavice a Hostašovice. Rybník Kacabaja u Hodslavic je metr pod okrajem hráze a hrozí jeho rozlití.

Hasiči museli evakuovat desítky lidí. "Hasiči evakuují ve spolupráci s dalšími záchrannými složkami desítky obyvatel v obcích Mořkov, Životice a Hodslavice," sdělil agentuře Mediafax mluvčí hasičů Petr Kůdela. Na místě jsou profesionální i dobrovolné hasičské jednotky, na pomoc přijeli rovněž příslušníci záchranného útvaru z Hlučína.

Silnice z Frenštátu do Rožnova je zcela neprůjezdná. Zaplavena je také silnice v obci Tichá. „Důrazně vyzýváme veřejnost, aby do postižených oblastí nikdo nejezdil,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Michálková-Šálková.

Záchranáři společně s hasiči řeší, jak dojet k dalším dvěma lidem, kteří potřebují akutní pomoc, starší muž má selhání srdce a jedna žena je těsně před porodem. Situace se podle Kůdely komplikuje v operačním středisku záchranné služby v Novém Jičíně, protože v objektu je tři čtvrtě metru vody.

Po 23. hodině strhla povodeň v Novém Jičíně vysokokapacitní plynové vedení. "V celém městě je cítit plyn, na místo míří speciální zásahová jednotka,“ popsala Michálková-Šálková. Mluvčí záchranářů Lukáš Humpl, který je zkušeným psychologem, jel uklidňovat obyvatele místního domova důchodců, kteří se vzniklé situace velmi obávají.

Zkázu má na svědomí hlavně řeka Jičínka. Podle náměstka ředitele Povodí Odry Čestmíra Vlčka vystoupila nad úroveň stoleté vody. ""Měřící tyče máme do čtyř, někde do pěti metrů, tentokrát bylo vody více," řekl Vlček s tím, že po 23. hodině už na Jičínce hladina pomalu klesala. Rozvodněná je i Zrzávka, v deset hodin večer vystoupila na 3. povodňový stupeň také řeka Lubina v Petřvaldu na Novojičínsku. Rozlité jsou ale i další menší toky.

Od osmi hodin večer spadlo v oblasti přes 80 milimetrů srážek. "Jičínka se vlévá do Odry, snažíme se nyní zjistit, jaká rizika to může způsobit," dodal Vlček. V ostravské části Poruba se očekává pětiletá až desetiletá voda, která by podle Vlčka neměla způsobit vážnější potíže. Po cestě se Odra nejspíše rozlije také v Chráněné krajinné oblasti Poodří, kde má ale velký prostor a nezpůsobí tam škody. Situace může být ovšem už po půlnoci vážná v obcích pod CHKO, v Košatce, Polance a Bartošovicích, kde se hodně domů nachází blízko u vody. "Hasiči mají příslušné informace kvůli případné evakuaci," řekl Vlček. Zatím ale není jisté, zda se v těchto místech řeka skutečně vylije z koryta. Ohrožen je Žabník v Koblově, kde na Odře není hráz. Zvýšená hladina by tam mohla být až nad ránem.

"Krajský krizový štáb se zatím scházet nebude. V noci budou mít jen hasiči spolu s pracovníky Povodí Odry videokonferenci, aby se domluvili na dalším postupu," informovala agenturu Mediafax mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Hasiči posílili o další operátory Centrum tísňového volání v Ostravě, v pohotovosti je rovněž operační a informační středisko hasičů ve Frýdku-Místku, pod které spadá i Novojičínsko.

Kritickou situaci způsobily ve středu večer lokální záplavy i na Vsetínsku. Také tam rozlité řeky a potoky zaplavily silnice i domy. Hasiči museli zasahovat například v Zubří, v okolí Rožnova pod Radhoštěm a Valašského Meziříčí.

Hladina Rožnovské Bečvy během hodiny stoupla o více než metr a mezi devátou a desátou hodinou večer dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, kolem 23. hodiny ale opět klesla pod druhý povodňový stupeň.

V Zubří voda zastavila provoz na hlavním silničním tahu z Vlašského Meziříčí na Rožnov pod Radhoštěm a dál na Slovensko. Hasiči musí uvízlé automobily a jejich posádky vyprošťovat. Na několika místech voda uvěznila auta na silnici. Hasiči zasahují asi na pětačtyřiceti místech a jsou přijímány další žádosti o pomoc od občanů. Předpokládáme, že zásahy hasičů budou pokračovat do pozdních nočních hodin," uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Pomoc hasičů potřeboval i rodina, kterou rozlitá říčka uvěznila v domku v obci Lešná. Podobně na tom byli další lidé. Někteří se nemohli dostat z domů, jiným voda naopak odřízla cestu k bydlišti a museli zůstat venku. "Zachránili jsme minimálně pět lidí na různých místech z aut, domů, ale také z jednoho mostu," popsal Mitáček. Podle něj byl akutní stav v lokalitách Krhová, Zašová nebo Bynina na předměstí Valašského Meziříčí.

Hasiči s těžkou technikou už odstraňují následky přívalových dešťů, naplaveniny, spadlé stromy a bahno na silnicích. Některá místa však zůstávají podle mluvčího krajských hasičů i pro těžkou techniku stále nedostupná. Také drážní hasiči mají hodně práce na poškozených přejezdech, které zavalilo bahno, naplaveniny a stromy. Jde o celý úsek tratě z Valašského Meziříčí až po Rožnov pod Radhoštěm. "Po 23. hodině se situace zklidnila, hladiny řek klesly a na mnoha místech ustal déšť. Některé důležité silnice jsou znovu průjezdné, voda opadá i na místních komunikacích," uvedl Mitáček.

V samotném Valašském Meziříčí zůstalo pod vodou několik silnic. Stejně jako v dalších obcích tam zasedá povodňová komise. "Voda zaplavila také desítky sklepů, včetně škol a školek a rozlila se také v centru města, což je dost nezvyklé. Vydali jsme proto varování, aby řidiči nikam nevyjížděli. Několik silnic je totiž zcela neprůjezdných," uvedl mluvčí Valašského Meziříčí Josef Beneš s tím, že asi nejhůř je na tom místní část Krhová. "Připravujeme nyní nové varování pro řidiče a také rady pro občany, jak postupovat při žádosti o čerpání vody ze zaplavených sklepů a také o odvoz uhynulých zvířat. Kvůli záplavám naštěstí nebylo třeba nikoho evakuovat," doplnil Beneš. Lidé se ve čtvrtek mohou kvůli čerpání vody obracet na tísňovou linku 112 a ohledně uhynulých zvířat na číslo policie 156. Volat ale mohou také přímo na městský úřad.

Podle náměstka Závodu Střední Morava Povodí Moravy Jiřího Barouše by záplavy měly po půlnoci utichat. "Je to následek silné lokální bouřky, při které mohlo spadnout až 60 milimetrů srážek na jednom místě. Místní toky to nestačily pojmout a vylily se z břehů. Voda pak vyplavila několik dalších vesnic a zase rychle klesla. Tyto bouřky by ale měly ustávat, protože jsou závislé na vyšší teplotě půdy. Srážky se teď přesunují ze Vsetínska směrem k Olomouci a na východní část Vysočiny, ale nijak dramatické by být neměly," dodal Barouš s tím, že nad Slovenskem se už obloha vyjasnila.