"Nebylo to jenom moje rozhodnutí, určitě to nebylo jednoduché, nakonec jsme dospěli k názoru, že bude lepší, když Erich v našem mužstvu nezůstane. Erichovi jsem všechny důvody jeho odchodu řekl," poznamenal trenér Karel Jarolím k nedávnému a k pro fanoušky nečekanému odchodu obránce Brabce ze Slavie.

Podle oficiální verze stála za Brabcovým koncem nová koncepce týmu Slavie. "Věděli jsme, jakou to bude mít odezvu. Bylo to rozhodnutí také představenstva, i když já jsem se k tomu také vyjádřil. Pokud by to tak nemělo být, tak bych takovou práci určitě nedělal. Konečnou odpovědnost za výkony Slavie nesu já, já jdu s kůží na trh, a já chci pokaždé vyhrávat. Lidé, kteří mě znají, vědí, že kdyby takové rozhodnutí mělo jenom trochu ublížit Slavii, nikdy bych ho neudělal. Věřím, že v tomto směru máme i důvěru našich fanoušků. Od zkušených hráčů očekávám, že svoji maturitu uplatní nejenom na hřišti, ale i také mimo něj, že budou ve všech směrech pozitivní. To myslím ale obecně, nejenom na Ericha," poznamenal kouč Slavie.

Na poznámku, proč tedy klub prodlužoval s hráčem smlouvu, Jarolím reagoval slovy: "I přes tuto okolnost jsme takové rozhodnutí udělali, protože jsme ho považovali za správné. Těžko říct, zda tam sehrálo svoji roli uspokojení po prodloužení smlouvy, to je otázka spíš pro Ericha."

Kouč úřadujícících mistrů odtajnil, kdo z jeho svěřenců by mohl po Brabcovi zaujmout místo v sestavě. "Máme řadu variant, předpoklady má Benjamin Vomáčka, tím ale jednoznačně chci říct, že nepřišel kvůli tomu, aby nahradil Ericha. Na tomto postě hraje Honza Hošek, Marek Suchý zůstává, dobře si na stoperu vedl i David Hubáček," nechal se slyšet Jarolím, který věří tomu, že třeba zkušený obránce Vomáčka bude schopný se s pozorností médií i fanoušků vyrovnat. "Na tlak musel být zvyklý, i když hrál v Žilině. Věřím, že bude schopen podávat takové výkony, které Slavii pomohou," poznamenal kouč.

V čem by nástupce Brabce měl být lepší než dosavadní opora obrany červenobílých? "Budu chtít aby řídil obrannou činnost. Chtěl bych, aby hrál podle toho, ne, jak on uzná za vhodné, ale tak, aby to přineslo prospěch celému mužstvu. Já se nebráním žádné diskusi s hráči, ale musí důvěřovat tomu, jak chceme, aby tým hrál, a musí to umět zrealizovat. Nechci se v tom už dál pitvat, vím, o čem mluvím, a Erich to ví taky,“ prohlásil Jarolím.

Ten se vyjádřil i k dalšímu možnému posílení Slavie. "Určitě bychom chtěli tým posílit o koncového útočníka. Odešel Pavel Fořt, na odchodu je Aleš Besta, na jaře nás koncovka trochu trápila. Myslím si, že bychom chtěli posílit i ve středu pole. Někteří další hráči přijedou na testy, uvidíme, jak to dopadne," poznamenal Jarolím a následně okomentoval již dotažený přestup talentovaného Adama Hlouška. "Dá se říct, že jsme o něj stáli hodně. I vzhledem k tomu, že odešel Dušan Švento. Má předpoklady se prosadit nejenom ve Slavii, ale i v reprezentaci i dál do zahraničního klubu."

Naopak do zdárného konce ještě nedospěla jednání o zlínském Ondřeji Čelůstkovi. "Je to mladý hráč, který má své předpoklady, samozřejmě, že ještě hodně práce před sebou. Dnes mají proběhnout další jednání, věřím, že to dobře dopadne. Může hrát na stoperu, ale spíš je to fotbalista na kraj obrany. Rádi bychom určitě ještě přivedli dobrého útočníka,“ dodal Jarolím.

Trenér Slavie pochopitelně už krátce po startu přípravy čelil dotazům i na kvalifikaci Ligy mistrů. "To je priorita. Víte, že to nebude snadné, ale udělám maximum pro to, abychom do Ligy mistrů postoupili. Možná, že máme lepší výchozí postavení než Sparta, ale ani v těch našich možných protivnících určitě nehrají špatní hráči," prohlásil Jarolím.

Proti Salcburku, kde nyní působí někdejší slávista Dušan Švento, by ale hrál v kvalifikaci o Ligu mistrů se Slavií nerad. "Hlavně kvůli tomu, že mají umělou trávu, na kterou jsou zvyklí a je to pro ně velká výhoda,“ přiznal Jarolím a zároveň okomentoval program týmu na nynějším soustředění. "Budeme dál pracovat na síle a vytrvalosti, zakončíme to přátelským utkáním v neděli s Hradcem Králové."