Kalouda byl po zisku stříbrných medailí z MS hráčů do 20 let v Kanadě považován za velký talent českého fotbalu, ovšem jeho rozvoj zabrzdil odchod do CSKA Moskva v lednu 2008. „V Rusku je to hodně těžké, je tam velká konkurence a já byl skoro půl roku zraněný a moc jsem nehrál. V posledním zápase jsem dostal příležitost od začátku. Dařilo se mi v tréninku a trenér Zico mě postavil na levý kraj zálohy. Po dlouhé době jsem nasbíral nějaké cenné zkušenosti, byl jsem za to hodně šťastný,“ svěřil se Kalouda.

Po necelém roce a půl přišla nabídka Sparty a talentovaný záložník neváhal. „Jen jsem čekal na názor od vedení klubu. S prezidentem CSKA jsme se dohodli, že hostování ve Spartě bude dobrá varianta. Jsem doma a nemusím se aklimatizovat, navíc když přišla nabídka Sparty, tak jsem neváhal. Budu dělat maximum, abych se prosadil. Pro mě je nejdůležitější hrát a být zdravý,“ upozornil.

Ještě před odchodem do Čech Kalouda uvažoval, že zkusí hostování v jiném ruském týmu, ovšem taková možnost nakonec padla. „Když nevyšlo jednání v Rusku, nechtěl jsem připustit jinou variantu, než odchod do Sparty. Chtěl jsem na to hned kývnout, aby se netáhla jednání mezi kluby,“ uvedl Kalouda.

Kdyby mladý záložník mohl vrátit čas, rozhodnutí zkusit ruské angažmá by nijak nezměnil. „Jinak bych se nerozhodl, řešil bych to stejně. Věděl jsem, do čeho jdu. Když jsme dostávali příležitost my mladí hráči, zrovna jsem se bohužel zranil a půl roku chyběl. Nic jsem neodehrál, bylo to pro mě hrozně moc těžké,“ řekl.

Dvaadvacetiletý fotbalista zjistil, že do tréninku v novém prostředí nedal úplně všechno. „Asi bych změnil svůj přístup k fotbalu. Po přestupu jsem si myslel, že to půjde všechno samo, ale kdo se tomu nevěnuje každý den, vrátí se mu to. A já se zranil. To mi strašně otevřelo oči a ten svůj přístup jsem změnil. Musel jsem si začít přidávat, nejsem takový talent, který přijde na hřiště a stále hraje. Začal jsem na sobě makat každý den, musel jsem tomu dát něco navíc,“ prozradil.

V pondělí se Kalouda připojil k tréninku s letenským týmem, který je na soustředění ve Františkových Lázních a nové prostředí i metody si pochvaluje. „Tady trénujeme třikrát denně, to jsem v Moskvě nezažil. Hodně jsme tam dělali s balonem, na začátku byly testy a pak už se dělalo pouze s míčem - střelba, fotbálek a další věci. Nebylo to tam tak náročné, jako v Česku. Jsem ale rád, že jsem přišel už na začátek přípravy, protože to je pro hráče vždycky lepší,“ zakončil.