Výstavu fotografií nazvanou Klenoty České republiky pořádá stálá kancelář Jihočeského kraje v Bruselu společně s Vydavatelstvím MCU na závěr českého předsednictví v Radě Evropské unie. Venkovní expozice bude umístěna na esplanádě před sídlem Evropské komise, budovou Berlaymont, tedy v srdci Bruselu na Schumanově náměstí. Záštitou akci podpořili velvyslankyně České republiky při EU Milena Vicenová, komisař Vladimír Špidla a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Expozice zároveň zahajuje výstavní turné, které v roce 2010 navštíví 10 významných evropských destinací. Projekt se uskutečňuje za podpory ministerstva zahraničních věcí.

Sídlo Evropské komise budou Klenoty České republiky zdobit od 27. června do 31. července. Výstava je kompozicí zhruba osmdesáti velkoformátových fotografií, prezentujících architektonické a přírodní bohatství České republiky fotografa Libora Sváčka. Ten je rovněž autorem mnoha obrazových publikací o České republice - Český Krumlov, Praha, Jižní Čechy, Česká republika, Liberec a nyní připravuje nové publikace Brno, Jižní Morava a Vltava.

„Esplanáda před Evropskou komisí je velmi exkluzivní místo. Jsem proto rád, že se nám díky podpoře komisaře Vladimíra Špidly podařilo uvést výstavu Klenoty České republiky právě zde,“ pochlubil se Petr Šebek, ředitel Stálé kanceláře jihočeského kraje v Bruselu.

„Výstava bude hezkou tečkou za českým předsednictvím a třeba v letním čase inspiruje své diváky k návštěvě nejen jižních Čech, ale i celé České republiky. Důležité pro mne také je, že za tímto nápadem a celou realizací stojí českobudějovické Vydavatelství MCU. Jedním z cílů našich bruselských aktivit je mimo jiné také podporovat regionální podnikatele,“ uvedl hejtman Zimola.