"Je to neuvěřitelné. V bytovce, kterou pan Juránek získal od místního družstva v restituci, jsem bydlela přes 11 let, samozřejmě s nájemní smlouvou. Nájem jsem vždy platila včas, a najednou se dozvím, že jsem vlastně vůbec nájemník nebyla," uvedla dvaačtyřicetiletá pečovatelka Jitka Ženatá.

O byt ve sněženské bytovce se jeho původní majitel, zemědělské družstvo, podle Ženaté příliš nestaral. Když jej ale získal bývalý místostarosta, byla to pro jeho obyvatele úplná pohroma. "Nájemné si bral, ale žádné závady v bytě, byť byly sebevětší, ho nezajímaly. Všechno jsme si museli řešit sami. Když mi před pár lety umřel manžel a zůstala jsem se dvěma dcerami sama, tehdy navíc nezaměstnaná, přišel za mnou pan Juránek s tím, že se mám do půl roku vystěhovat. Kam, to mi neporadil," popsala Ženatá začátek problémů a nepříjemností, které skončily tím, že si sama našla jiný podnájem a byt ve Sněžném opustila. Když ale při předání bytu dala jeho majiteli k proplacení i účet od nového kotle a bojleru, dozvěděla se, že nedostane ani korunu, protože v bytě bydlela neoprávněně.

Spor skončil u okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou. Vyvolal jej kvůli 15 tisícům korun bývalý místostarosta a využil toho, že do původní nájemní smlouvy s družstvem napsal tehdejší předseda JZD rukou poznámku. Jestli je poznámka muže, který už nežije, opravdu jeho, by musel prověřit soud. To může podle soudkyně Drahomíry Librové trvat další měsíce.

"Z lidského hlediska je to celkem jasné a jednání pana Juránka se určitě nedá označit za slušné. Musím ale případ posuzovat z právního hlediska," vyjádřila se při úterním líčení soudkyně Librová, která se snažila obě strany přimět ke smírčímu řešení. Vystěhovaná žena proto nabídla, že byt předá, když jí bývalý bytný zaplatí aspoň část nákladů na vybavení.

"Nezaplatím ani korunu," reagoval na ústupek Juránek ústy svého právníka. Bývalý místostarosta, který vystupuje jako aktivní katolík, odmítl své jednání jakkoli komentovat.

Ve snaze vyhnout se dalším soudním tahanicím a s nimi spojeným stresům nakonec Ženatá slíbila, že vyklizený a opravený byt Juránkovi předá bez nároku na své peníze. "Už na to nemám sílu. Peníze mi budou chybět, ale po těch několika letech hulvátství už chci mít klid," přiznala rezignovaně Ženatá.

Podle soudkyně ale případ může mít ještě dohru. Pokud totiž není jasné, jestli vdova byla, nebo nebyla právoplatnou nájemnicí, může na ní majitel bytu kdykoli požadovat náhradu za jeho neoprávněné užívání. Ta může být v řádu desetitisíců.